Zwycięstwo miał we krwi!

Był katalizatorem rosnącej popularności kolarstwa wyczynowego, czynnikiem dzięki któremu kolarstwo stało się sportem o międzynarodowym zasięgu. Przystojny, charyzmatyczny facet, który wygrał walkę z rakiem, zaczął przekształcać niszowy sport europejskiej klasy robotniczej w coś, w co międzynarodowe korporacje zaczęły inwestować ogromne pieniądze. Ostatecznie jednak Lance Armstrong stał się bohaterem największego skandalu dopingowego w historii sportu. Stephen Frears z tej prawdziwej opowieści stworzył emocjonującą historię o dynamice rasowego thrillera. Zadając pytanie dlaczego i jak do tego doszło, ujawnia szokujące kulisy zawodowego sportu.

?Strategia mistrza? to historia pewnego fenomenu ? jego analiza. Przewijają się w niej wątki osobistych demonów, sukcesów i porażek, globalizacji, komercjalizmu mediów, współczesnej kultury celebryckiej, sedna dzisiejszego zawodowego sportu, ludzkiej potrzeby tworzenia coraz to nowych bohaterów i oglądania ich bolesnych upadków. Twórców interesowało przede wszystkim błędne koło, w które wszyscy wpadamy jako konsumenci. Autor scenariusza, John Hodge podkreśla jednak, że to tylko fragment większej układanki. ?Nawet bycie jednym z najsłabszych zawodowych kolarzy wyczynowych oznacza ponadludzki wysiłek. Ci ludzie muszą każdego dnia dawać z siebie wszystko, żeby utrzymać się na powierzchni. Sprawa Armstronga była tragedią dla tego sportu, ale nie można winić całkowicie tych, którzy byli w samym centrum wydarzeń?, mówi scenarzysta. ?To była pewnego rodzaju konspiracja, niepisana umowa między mediami a przedstawicielami tego świata, żeby nie zadawać zbyt wielu pytań i nie zniszczyć w ten sposób tego, co udało się osiągnąć?, kończy.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=oqtLVNem9pg[/youtube]

Jeff Brown, który pracował jako konsultant przy filmie i przez lata był zaufanym mechanikiem Armstronga, mówi o tej historii z innego punktu widzenia: ?w czasach Lance'a ten sport osiągnął szczyt brutalności. Lance uzbroił się we wszystkie dostępne mu bronie i podjął wyzwanie. Nie jest ważne, czy wygrał, czy przegrał ? liczy się to, że był najlepszym wojownikiem w świecie, który w pewnym momencie przypominał pole bitwy?, podkreśla Brown, dodając, że doping nie był jedynym czynnikiem, który pozwolił Armstrongowi odnieść tak wielki sukces. ?Nikt nie trenował ciężej od Lance'a. Nikt nie był bardziej zdeterminowany, by wygrać. Nikt nie włożył w zwycięstwo tyle wysiłku. Nie można o tym zapominać, nawet w kontekście afery dopingowej. Lance nie miał łatwego życia i zrobił to, co uważał za stosowne, by pokazać światu, że jest najlepszy?.

"Strategia mistrza" w kinach od 30 października

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz