Znany grafik projektuje polski plakat filmu „Geograf przepił globus”

Prezentujemy polski plakat nagrodzonego Grand Prix na 7. Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską filmu "Geograf przepił globus". Polski plakat zaprojektował znany grafik Jerzy Skakun, znany z charakterystycznego stylu, autor plakatów do cyklu filmów Charliego Chaplina i wielu innych prac nagradzanych na całym świecie. Skakun, wspólnie z Joanną Górską, w swoich pracach kontynuuje najlepsze tradycje Polskiej Szkoły Plakatu.

"Geograf przepił globus" pojawi się w polskich kinach od 3 października. Oparty na tragikomicznej powieści Aleksieja Iwanowa, na festiwalu Sputnik nad Polską zdobył przyznane jednogłośnie Grand Prix za równowagę między ostrą diagnozą społeczną współczesnej Rosji a miłością do bohaterów i pełnym wyrozumiałości, mądrym i humorystycznym podejściem do ich problemów.

Jest to jeden z najbardziej utytułowanych rosyjskich filmów ubiegłego roku, prezentowany w Polsce również na ubiegłorocznym Warszawskim Festiwalu Filmowym. Obraz budzi zachwyt krytyków filmowych, którzy przyznają filmowi najwyższe noty, chwaląc przede wszystkim brawurową grę aktorską oraz samą reżyserię.

Bohaterem filmu jest Wiktor, biolog z wykształcenia, który zmuszony jest podjąć pracę jako nauczyciel geografii, chociaż nie zna się na mapach, globusie ani kompasie.  Początki w szkole nie są łatwe. Uczniowie okazują się niesforni, a koledzy po fachu wyjątkowo niesympatyczni. Nie mówiąc już o kierownictwie placówki, z którym Wiktor szybko wchodzi w konflikt. Mężczyzna ukojenie znajduje jedynie w domu u boku córki i ukochanej żony. Ale nawet ten azyl okazuje się tymczasowy. Nieoczekiwanie kobieta jego życia informuje go bowiem, że żąda rozwodu. Wiktor coraz bardziej popada we frustrację, nie mogąc poradzić sobie z poczuciem samotności i niezrozumieniem otoczenia. Patrząc w przyszłość, nie widzi nadziei na poprawę losu. Sytuacja zmienia się, kiedy w sąsiedztwie zjawia się jego stary kumpel. Ich regularne spotkania odbywają się w towarzystwie gościa honorowego ? wódki. Zakrapiane imprezy powodują, że życie znów staje się kolorowe, a kobiety ? piękniejsze. Wkrótce odmieniony nauczyciel zabiera klasę na szaloną wyprawę, której uwieńczeniem staje się spływ rwąca rzeką. Czy w ten sposób znajdzie przyjaciół w osobach zbuntowanych podopiecznych i naprawi stosunki z żoną?

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz