Znamy laureata Nagrody za Osiagnięcia Życia – pierwszy Orzeł 2014 przyznany!

We wtorek 4 marca, podczas spotkania Nominowanych do Polskich Nagród Filmowych Orły 2014 zostało ogłoszone nazwisko pierwszego laureata Polskich Nagród Filmowych Orły 2014, zdobywcy Nagrody za Osiągnięcia Życia.

Laureatem Nagrody za Osiągnięcia Życia został Kazimierz Karabasz ? wybitny polski dokumentalista, współtwórca tzw. polskiej szkoły dokumentu, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Kazimierz Karabasz jest pierwszym dokumentalistą w historii Polskich Nagród Filmowych, który otrzymał Orła w kategorii Nagroda za Osiągnięcia Życia.

Nagroda za Osiągnięcia Życia przyznawana jest od pierwszej edycji Orłów, czyli 1999 roku. Dotychczasowi laureaci Nagrody za Osiągnięcia Życia:

Wojciech Jerzy Has (1999), Andrzej Wajda (2000), Stanisław Różewicz (2001), Tadeusz Konwicki (2002), Roman Polański (2003), Kazimierz Kutz (2004), Jerzy Kawalerowicz (2005), Jerzy Hoffman (2006), Witold Sobociński (2007), Janusz Morgenstern (2008), Jerzy Wójcik (2009), Jerzy Stefan Stawiński (2010), Tadeusz Chmielewski (2011), Janusz Majewski  (2012), Danuta Szaflarska (2013).

Na spotkaniu z Nominowanymi obecni byli twórcy polskiego kina nominowani do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych Orły 2014, m.in. Agata Kulesza (nominowana do Orła 2014 w kategorii Najlepsza Główna Rola Kobieca za film ?Ida?), Dawid Ogrodnik (nominowany do Orła 2014 w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska za film ?Chce się żyć?), Janusz Gajos (nominowany do Orła 2014 w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska za film ?Układ zamknięty?), Robert Więckiewicz (nominowany do Orła 2014 w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska za film ?Wałęsa. Człowiek z nadziei?), Anna Nehrebecka (nominowana do Orła 2014 w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca za film ?Chce się żyć?), Marta Nieradkiewicz (nominowana do Orła 2014 w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca za film ?Płynące wieżowce?) oraz Maciej Pieprzyca (nominowany do Orłów 2014 w kategoriach Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz i Najlepszy Film za ?Chce się żyć?).

Nominowani do Orłów członkowie Polskiej Akademii Filmowej odebrali z rąk Prezydenta Akademii, Dariusza Jabłońskiego, Odznakę Akademii. Akademicy od tego roku będą mieli swoja Odznakę, zaprojektowaną przez wybitnego polskiego scenografa, laureata Oscara, członka Polskiej Akademii Filmowej, Allana Starskiego. Artysta odpowiedział na zaproszenie Niezależnej Fundacji Filmowej, organizatora Orłów, i stworzył projekt Odznaki Akademii.

Dariusz Jabłoński, Prezydent Polskiej Akademii: ?W imieniu Polskiej Akademii Filmowej dziękuję całym sercem Allanowi Starskiemu, naszemu Mistrzowi, wspaniałemu scenografowi. Dzięki niemu od tego roku akademicy będą mogli nosić Odznakę Jego autorstwa.?

Allan Starski: ?Cieszę sie, że mogłem zaprojektować znaczek Polskiej Akademii Filmowej. Od lat noszę znaczek Akademii Amerykańskiej i myślę, że nasz Orzeł stanie się podobnym, lubianym akcentem organizacji!?.

Do współpracy przy realizacji Odznaki Polska Akademia Filmowa zaprosiła firmę jubilerską Apart, znaną przede wszystkim z pięknej biżuterii, ale mającej w swoim dorobku również produkcje szeregu niestandardowych wyrobów jubilerskich na okazje specjalne jak np. unikatowe naszyjniki z diamentami dla Kobiet Glamour, statuetki dla laureatów prestiżowych wydarzeń czy biżuteria zaprojektowana przez Macieja Zienia czy duet Paprocki&Brzozowski.

Opierając się na szkicach i pomyśle Allana Starskiego, w pracowniach Apartu powstał projekt jubilerski, stanowiący przygotowanie do produkcji. By oddać zamysł Allana Starskiego i stworzyć Odznakę wysokiej jakości, wyjątkową i pełną jubilerskiej precyzji, Apart zdecydował się wykorzystać do produkcji skomplikowaną technologię wymagającą wykwalifikowanej, ręcznej pracy. Najpierw zostały przygotowane dwie matryce i dwa wykrojniki, ponieważ Odznaka Akademii składa sie z dwóch elementów finalnie łączących się ze sobą w całość.

Każda z matryc została wykonana ręcznie z wysokogatunkowej stali przez artystę grawera ? potrzeba było dwóch tygodni, by je precyzyjnie wyrzeźbić. Następnie elementy Odznaki zostały wytłoczone na prasie o nacisku aż 150 ton. Po tzw. wybiciu elementy połączono, a następnie całość została pozłocona i wypolerowana. Na samym końcu nałożono na nią emalię. Efektem jest unikatowa, ręcznie przygotowana dla każdego członka Akademii Odznaka, symbol przynależności do Polskiej Akademii Filmowej. Wykonanie Odznaki Akademii to początek współpracy Apartu oraz szwajcarskiej marki zegarków Albert Riele z Orłami, Polskimi Nagrodami Filmowymi.

Nominowani odebrali z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego dyplomy Nominacji. Dariusz Jabłoński, pomysłodawca Orłów i prezydent Polskiej Akademii Filmowej wręczył im także zaproszenia do Europejskiej Akademii Filmowej, które daje członkom Akademii prawo głosowania na Europejskie Nagrody Filmowe, możliwość udziału w ceremonii przyznania nagród i udziału w całorocznej działalności EFA.

Uroczystość wręczenia Polskich Nagród Filmowych odbędzie sie 10 marca w Teatrze Polskim w Warszawie.

Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej od 1999 roku. Orły przyznawane są w 18 kategoriach. Głosowanie na filmy kandydujące do Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu. Partnerem Polskich Nagród Filmowych Orły od chwili ich powstania jest czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, która nadzoruje także proces przyznawania Oscarów.

Tegoroczna edycja organizowana jest przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat honorowy nad nią objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Kinem Przeglądu filmów kandydujących do Orłów 2014 jest kino Iluzjon Filmoteki Narodowej, a partnerem przeglądu ? Filmoteka Narodowa. Przegląd online filmów kandydujących do Orłów 2014 przygotowuje kinoplex.pl. Sponsorem Głównym Orłów 2014 jest SKOK Wołomin; sponsorami: Itaka, Apart, Albert Riele, Jean Louis David, Bobbi Brown, Orka, Lexus Wola. Partnerem organizacji ? Krakowska Fundacja Filmowa, Piramida Film i Trailer and More. Lista filmów kandydujących do Orłów 2014 została sporządzona na podstawie danych dostarczonych przez niezależne podmioty badające rynek, w tym boxoffice.pl. Patroni medialni Orłów 2014 to: TVP 2, Filmweb, KINO, Gazeta Wyborcza, TOK FM, Metro, gazeta.pl, Dobry Znak, Twój Styl, Pani, Show, Grazia, Film New Europe, iAM.

Szczegółowe informacje i regulamin Polskich Nagród Filmowych Orłów dostępne są na stronie www.pnf.pl.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz