„Złota dama”, czyli prawdziwa historia walki Dawida z Goliatem!

?Złota dama? to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Marii Altmann, która w kontrowersyjnej i bezprecedensowej sprawie pozwała do sądu rząd Austrii. W głównej roli wystąpiła Helen Mirren, która od czasu Oscara za ?Królową? rywalizuje z nieocenioną Meryl Streep o miano najlepszej aktorki świata. Rolą w najnowszym filmie rozpoczyna tegoroczny wyścig po najważniejsze nagrody filmowe. Głównym motywem historii jest walka o odzyskanie zrabowanego przez hitlerowców obrazu Gustava Klimta. ?Złota Adela?, czyli ?Portret Adeli Bloch-Bauer I? lub ?Kobieta w złocie?, to jedno z najczęściej reprodukowanych dzieł mistrza (w tej roli Moritz Bleibtreu, pamiętany m.in. z ?Soul Kitchen?, ?World War Z? i ?Cząstek elementarnych?). W sądowej batalii przeciwko rządowi Austrii Marii Altmann pomaga młody prawnik Randol Shoenberg grany przez Ryana Reynoldsa (?Narzeczony mimo woli?). 48-letni dziś Schoenberg po obejrzeniu filmu przyznał, że nie mógł opanować łez. ? To może trochę dziwne, bo przecież znam tę historię, prawda? Ale to bardzo emocjonalna opowieść ? cytuje go ?Polska The Times?. ? Maria opowiedziała mi swoją historię, a ja słuchałem jej jak zahipnotyzowany ? wspominał Schoenberg. ? Maria była olśniewająco piękna, rudowłosa, elegancka i błyskotliwa; lubiła opowiadać dowcipy. Była po prostu najbardziej czarującą i kulturalną osobą, jaką można sobie wyobrazić: cytowała fragmenty oper, tak jak teraz cytuje się kwestie z filmów. Była ostatnią osobą z grona przyjaciół moich dziadków i poznanie jej było dla mnie jak przebudzenie.

Obok Mirren i Reynoldsa zobaczymy szereg znanych aktorów, w tym Daniela Brühla (?Wyścig?, ?Piąta władza?), Charlesa Dance'a (serial ?Gra o tron?) oraz Katie Holmes (serial ?Ray Donovan?). Film wyreżyserował Simon Curtis, twórca bardzo dobrze przyjętego ?Mojego tygodnia z Marylin?.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=YZi4ei2lPDg[/youtube]

Maria Altmann (Mirren) to pozornie skromna kobieta, której życiorys skrywa jednak wiele tajemnic. Losy jej zamożnej rodziny żyjącej w przedwojennym Wiedniu wiążą się bowiem z jedną z najbardziej zuchwałych grabieży w historii, dokonaną przez nazistowskie władze Austrii. Kilkadziesiąt lat później Maria wspierana przez młodego adwokata (Reynolds) rozpoczyna heroiczną walkę o rodzinną kolekcję. Jej częścią jest wart ponad 100 mln dolarów obraz Gustava Klimta ?Złota Adela?. Dla Marii portret ciotki stanowi ważną rodzinną pamiątkę, lecz dla Austrii jest najcenniejszą narodową relikwią. Czy słynny obraz Klimta, zwany ?austriacką Moną Lisą?, wróci do prawowitej właścicielki?

?Złota dama? w kinach od 22 maja!

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz