?Zaraza? ( „Yellow Fever”) Najlepszym Filmem Krótkometrażowym AfryKamery!

Warszawska 9. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera dobiegła końca. Największa produkcja w historii Nigerii ?Połówka żółtego słońca? w reż. Biyi Bandele uroczyście zamknęła Festiwal w Warszawie. To nigeryjskie objawienie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto z udziałem Chiwetela Ejiofora, aktora nominowanego do Oscara za rolę w ostatniej produkcji Steve?a McQeena ?Zniewolony: 12 Years a Slave?. Film wywołał skandal, kiedy w ostatni piątek, w dniu premiery został zakazany w Nigerii.

Podczas uroczystego zamknięcia ogłoszono werdykt Jury, które wybrało Najlepszy Film Krótkometrażowy.
Jury w składzie: Adam Warzyszyński, założyciel Szortal.pl, organizator Filmowej Stolicy Lata, Monika Derenda, producentka, obecnie pracuje nad realizacją remake'u "Popiół i diament" w Nigerii oraz redaktor naczelny stopklatka.pl Artur Zaborski nagrodziło film ?Zaraza? ( "Yellow Fever") w reż. Ng'endo Mukii. Film otrzymał nagrodę ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 800 Euro.
Uzasadnienie werdyktu: "Za umiejętność dostrzeżenia problemu zaburzonej tożsamości i jego bezkompromisową analizę w niekonwencjonalnej formie."
Jury przyznało jedno wyróżnienie "Za sprawne posługiwanie się gramatyką filmu i umiejętne połączenie ważnego tematu historycznego z elementami pop-kultury" dla filmu "Twaaga" w reż. Cedric Ido.
Laureata Nagrody Publiczności poznamy 30 kwietnia, kiedy zakończy się krakowska edycja Festiwalu.  Filmy w Krakowie można obejrzeć w kinie Pod Baranami.
Zapraszamy również do oglądania aż 7 filmów na platformie VOD ? iplex.pl, która w 2010 roku jako pierwsza zaoferowała Użytkownikom legalne i bezpłatne oglądanie filmów w sieci. Filmy dostępne będą do końca września.
Źródło: materiały prasowe

Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz