Zagubieni między światami – recenzja „Naginając reguły”

Czy jesteśmy w stanie poświęcić nasze plany i marzenia w imię przyjaźni i solidarności grupowej? Jak daleko mogą sięgać nasze ambicje i czy potrafimy po trupach dążyć do celu? Wiele podobnych pytań pojawia się podczas oglądania filmu Behnama Behzadu prezentującego grupę przyjaciół zaangażowanych w amatorski teatr, którzy mogę wyjechać z Iranu na pokazy zagranicą.

Kameralne miejsce i wielominutowe dialogi to dominujące elementy w ?Naginając reguły? przywodzące na myśl ?Rzeź? Polańskiego, gdzie ustronne miejsce dość szybko przeobrażało się w pole bitwy. Irański reżyser nieco łagodniej przeprowadza nas przez konflikt pojawiający się w zżytej grupie, kiedy wyjazd Shaharzad (Neda Jebraeili), głównej aktorski spektaklu, staje pod znakiem zapytania. Jej ojciec, poważny i szanowany urzędnik, nie chce wypuścić córki z kraju, zaczyna desperackie działania, które ingerują w spójność i jednomyślność grupy.

Behzadu opiera akcję swojego filmu głównie na rozmowach bohaterów, dzięki czemu można nakreślić rozbudowane portrety psychologiczne. Obserwuje ich ruchomą kamerą, dzięki czemu kreśli wrażenie chaosu i rozedrgania. Z biegiem czasu atmosfera staje się napięta, a dyskusje nerwowe.

Umiejscowienie siedzimy ?teatru? za metalowym płotem podkreśla oderwanie się grupy od otaczającej rzeczywistości. Nieprzyjemny huk blachy podczas pukania brzmi jak element grozy, a wkroczenie osób z zewnątrz nie zwiastuje niczego dobrego.  Młodzi ludzie żyją marzeniami o sztuce i lepszym świecie, a zamknięci w swoich prywatnych dążeniach i wątpliwościach są rozdarci między otaczającą ich rzeczywistością a powiewem upragnionego Zachodu. Charakteryzuje ich nieustanny dualizm, kiedy w oficjalnym życiu przestrzegają społecznych zasad, kobiety noszą hidżaby i są skromne ubrane, aby potajemnie zachłystywać się zachodnią muzyką, strojem czy korzystać z Internetu.

Reżyser bacznie przygląda się temu zagubieniu młodych ludzi, żyjących gdzieś pomiędzy światami, którzy nie potrafią porzucić przeszłości, ale boją się wykonać krok w nieznane. ?Naginając reguły? to wycinek irańskiej rzeczywistości, która nie napawa optymizmem, ale stanowi integralną część tożsamości młodych ludzi, którzy tak łatwo nie potrafią porzucić swojego kraju.  


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz