„Zaginiony świat” z cyklu Niemy Movie w Kinie Praha – muzyka i dubbing na żywo!

Kino Praha zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu ?Niemy Movie? czyli kino (nie)całkiem serio. 14 października o godz.20.30 odbędzie się pokaz filmu ?Zaginiony świat? z 1925 roku z muzyką i dubbingiem na żywo. Bilety już w sprzedaży!

Zapraszamy na pokaz filmu niemego - ?Zaginiony świat? z 1925 roku z muzyką i dubbingiem na żywo. ?Zaginiony świat? to ekranizacja prozy Artura Conana-Doyle?a. Paleontolog George Challenger utrzymuje, że w głębi Puszczy Amazońskiej żyją dinozaury. Jeden z londyńskich dzienników decyduje się sponsorować jego wyprawę, mającą dostarczyć dowodów na istnienie prehistorycznych bestii. Ekipa badawcza staje oko w oko z wieloma niezwykłymi stworzeniami?

Zespół ?Niemy Movie? prezentuje nieme filmy z muzyką i dubbingiem na żywo. Bogaty repertuar cyklu przypadł do gustu publiczności i organizatorom wielu wydarzeń, także na prestiżowych festiwalach. Projekcje zespołu ?Niemy Movie? są skierowane do odbiorców w każdym wieku i nie jest to pusty slogan. Umożliwia to szeroki repertuar oraz bogactwo środków wykorzystanych w poszczególnych filmach. Muzyka ilustrująca obraz jest różnorodna, nie zamyka się w ramach jednego gatunku, który mógłby zniechęcać określoną grupę odbiorców - ścieżka dźwiękowa satysfakcjonuje zarówno amatorów muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej, akustycznej i elektronicznej. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to doświadczenie integrujące publiczność, która rzadko, kiedy spotyka się w jednej sali. W ten sposób, mimo, iż repertuar nie jest kierowany np. specjalnie do dzieci, mogą one bez przeszkód uczestniczyć w pokazach.

Zespół ?Niemy Movie? gra i mówi do niemych filmów na żywo, jednak trochę inaczej niż większość artystów biorących na warsztat ten gatunek. Nieme kino ma swoją powagę. W zderzeniu z dzisiejszym bogactwem środków, kolorem, dźwiękiem, efektami specjalnymi, czarno biały film jest czysty, dostojny, działa na wyobraźnię. Do filmów odczytanych w ten sposób stworzono ogrom genialnej muzyki. Wystarczy odwiedzić największe festiwale kina niemego z muzyką na żywo, przeczytać na afiszu nazwiska artystów. ?Niemy Movie? podąża wraz z filmem w scenach przejmujących, ilustrujemy grozę, smutek, dramat, ale kiedy pojawiają się dłużyzny, nie wahają się nad szybką zmianą klimatu. Efektem jest mozaika emocji, kolory, które wykraczają poza odcienie szarości na ekranie.

Członkowie zespołu ?Niemy Movie?: Wojtek Błażejczyk - gitara, małe instrumenty - gitarzysta, absolwent kompozycji i reżyserii dźwięku na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, obecnie jest tam asystentem Jakub Bruszewski - gitara basowa, pad, pętle - basista kilku warszawskich zespołów, perkusjonalista, nauczyciel j. angielskiego - czasem człowiek, absolwent KJS na UW. Maciek Zych - saksofon, EWI (electronic wind instrument), instrumenty klawiszowe - absolwent Akademii Muzycznej na wydziale Reżyserii dźwięku Maciek Więckowski - tekst i dubbing - aktor teatralny i dubbingowy, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Janek Jędrzejczyk - instrumenty klawiszowe, odgłosy - pianista, realizator dźwięku, muzyk kilku warszawskich zespołów, absolwent filozofii.

PROGRAM: ?Niemy Movie?: wybrany wtorek miesiąca, godz.20.30 Ceny biletów: 22 zł - ulgowy 25 zł ? normalny

14 października, godz.20.30 ?Zaginiony świat? reż. Harry O. Hoyt, 1925 r., 64min Ekranizacja prozy Artura Conana-Doyle?a. Córka zaginionego przyrodnika donosi o odnalezieniu w dżungli żywych dinozaurów. Na ratunek badaczowi wyrusza szalony podróżnik, doświadczony myśliwy i młody dziennikarz, ale wyprawa ratunkowa zamienia się w walkę o przeżycie wśród wielkich gadów. Mimo to, największe ze zwierząt zostaje przewiezione do Londynu jako żywe trofeum? Dżungla pulsuje odgłosami zwierząt. Na tym tle rozgrywają się interakcje między bohaterami, romans, rywalizacja, zderzenie ludzkiej dumy z nieposkromioną przyrodą. Tę warstwę tworzy lektor podkładając indywidualny głos każdej postaci.

18 listopada, godz.20.30 ?Upiór w Operze? reż. Carl Laemmle, 1925r., 93 min Paryską operę nawiedza tajemnicza postać w masce. Upiór przemieszcza się ukrytymi korytarzami, żąda wpływu na obsadę przedstawień, uwodzi i porywa utalentowaną gwiazdę wieczoru, morduje każdego, kto stanie na jego drodze. Kim jest, co nim kieruje, czy pod maską upiora kryje się ludzka motywacja? Odpowiedzi na te pytania poszukają w podziemiach opery doświadczony detektyw i narzeczony porwanej dziewczyny.

9 grudnia, godz.20.30 ?Wiking? reż. Roy William Neill, 1928r. 90 min. Podczas najazdu Wikingów angielski Lord Alwin zostaje pojmany i sprzedany, jako niewolnik pięknej Heldze. Razem z nim o jej względy zabiegają wódz Leif Ericsson oraz wojownik Egil. Po przyjęciu chrztu w Norwegii Leif wraca po zapasy do pogańskiej Grenlandii gdzie nadal panuje jego ojciec czczący Thora. Starcie na tle religijnym jest nieuniknione. Przeznaczenie trzech walecznych splata się jednak w jeden kurs na zachód po odkrycie nowego lądu. Na pokładzie statku płynącego przez ocean ma odbyć się ślub. Którego męża wybierze Helga? Czy Wikingowie staną na brzegu dzisiejszej Ameryki?

13 stycznia, godz.20.30 ?Białe piekło? reż. Arnold Fanck, Georg Wilhelm Pabst, 1929r. 142 min Świeżo poślubieni Karl Stern (Ernst Petersen) i Maria Majoni (Leni Riefenstahl) przybywają do chatki położonej w malowniczym, alpejskim St. Moritz. Spotykają tam alpinistę, dr Johannesa Kraffta (Gustav Diess), zwanego "duchem Piz Palu". Mężczyznę dręczy poczucie winy z powodu wypadku sprzed 10 lat, w którym tragicznie zginęła jego żona. Co roku przemierza niebezpieczną trasę na szczyt szukając śladu ukochanej. Nowożeńcy ujęci losem Kraffta postanawiają w przypływie emocji dołączyć do jego wspinaczki. Góry każą im słono zapłacić za lekkomyślność.

10 luty, godz.20.30 ?Znak Zorro? reż. Fred Niblo, 1920r., 85 min Pierwsza ekranizacja napisanej ledwie rok wcześniej powieści Johnstona McCulley. Bogaty, młody arystokrata prowadzi podwójne życie, aby pomagać ciemiężonym rodakom. Na co dzień udaje tchórzliwego i znudzonego panicza (prześmieszna kreacja Douglasa Fairbanksa), ale w decydujących momentach zakłada czarne przebranie i pod pseudonimem Zorro walczy z oprawcami. Z pozoru lekka opowieść, która nie stroni jednak od obrazów przejmujących i smutnych (sceny chłosty i więzienia). *Program cyklu ?Niemy Movie? może ulec zmianie.

?Niemy Movie?

wybrany wtorek miesiąca, godz.20.30 Ceny biletów: 22 zł - ulgowy 25 zł ? normalny

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz