Xavier Dolan o „Portrecie kobiety w ogniu”. Film od piątku w kinach!

18 października na ekrany kin wejdzie nagrodzony na Festiwalu w Cannes film„Portret kobiety w ogniu”. Na tym najważniejszym międzynarodowym festiwalu kobiecy melodramat Céline Sciammy konkurował z takimi tytułami jak „Pewnego razu… w Hollywood” Quentina Tarantino, „Ból i blask” Pedro Almodóvara oraz koreańskim zwycięzcą Złotej Palmy, „Parasite” Bong Joon-ho.

W tym samym konkursie o główną nagrodę ubiegał się też „Mattias i Maxime” Xaviera Dolana. 30-letni Kanadyjczyk nie mógł jednak przejść obojętnie obok ognistego dramatu o zakazanej miłości jakim jest „Portret kobiety w ogniu”.

Reżyser był filmem na tyle zachwycony, że postanowił podzielić się swoją opinią na Instagramie i stworzył swoisty list miłosny do Céline Sciammy i jej współtwórców. 

Xavier Dolan o „Portrecie kobiety w ogniu”:

Nie pamiętam, kiedy ostatni raz widziałem tak delikatne, inteligentne, wysokiej jakości kino. „Portret kobiety w ogniu” Céline Sciammy jest wspaniały!

Rola Adèle Haenel absolutnie mnie zachwyciła, a film mimo pozornego chłodu ma w sobie potężny, ognisty ładunek miłości. Dzieło Sciammy tak bardzo weszło mi pod skórę, aż przez jakiś czas nie mogłem się otrząsnąć z tego wszechogarniającego mnie zachwytu. Tak jak u kochanków, których spotykamy na swojej drodze, tak tutaj zakochujemy się w spojrzeniu, za którym kryją się sekrety. Ten film to perfekcja w każdym calu, ale najbardziej poruszająca jest właśnie ta tajemnica - zagadka, która pulsuje w każdym cichym momencie, każdym geście, każdym ukradkowym spojrzeniu. Muszę też przyznać, że ulga i poczucie intymności, które towarzyszyło mi przez dwie godziny oglądania na ekranie kobiet z kobiecej perspektywy to coś, czego będę poszukiwać w kinie częściej. Poczułem w środku komfort, zarówno psychiczny, jak i romantyczny, mimo nieobecności mężczyzn.

Dziękuję Céline i twoim współtwórcom za to niesamowite doświadczenie kinowe. Czekam na kolejny seans z utęsknieniem.
Xavier Dolan

„Portret kobiety w ogniu” w kinach od 18 października.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz