Wszystkie stany kina na American Film Festival ? relacja z konferencji

Festiwalowi bywalcy mają w październiku napięty grafik ? już dwa dni po finale Warszawskiego Festiwalu Filmowego we Wrocławiu czeka ich American Film Festival (22.10?27.10). Z tej okazji w warszawskim kinie Muranów odbyła się konferencja prasowa, podczas której dyrektorzy festiwalowi Roman Gutek i Urszula Śniegowska opowiadali o przyszykowanych przez nich atrakcjach.

A było o czym, gdyż czwarta edycja festiwalu oferuje aż 80 tytułów. Filmem otwarcia będzie prezentowany w Cannes powrót Jima Jarmuscha Tylko kochankowie przeżyją (z Tildą Swinton, Tomem Hiddlestonem i Mią Wasikowską). Miłośnicy tego reżysera znajdą dla siebie więcej kąsków, gdyż w programie znajduje się także dokument Za plecami Jima Jarmuscha, który pokazuje artystę przy pracy na planie filmowym. Ponadto eventowi towarzyszyć będzie koncert Jozefa Van Wissema, muzycznego współpracownika Jarmuscha, z którym nagrał trzy albumy. Podczas występu zaprezentuje on utwory z najnowszego obrazu filmowca, za które to otrzymał w tym roku Cannes Soundtrack Award.

Kadr z filmu ?Tylko kochankowie przeżyją?. Źródło: American Film Festival

W kategorii Highlights zobaczymy produkcje sygnowane także innymi wielkimi nazwiskami. Na zakończenie festiwalu zaplanowany jest pokaz Wielkiego Liberace Stevena Soderbergha, którym to reżyser ma zakończyć swoją karierę na tym polu (jednak zapowiadał to już tyle razy, że nikt mu w to nie wierzy). Podziwiać będzie można również Jamesa Franco za kamerą, który proponuje nam swoje Kiedy umieram. Ponadto w programie przewidziane są All is Lost JC Chandora, Bez względu na cenę Ramina Bahraniego oraz Piąta władza Billa Condona.

Organizatorzy postarali się, aby widzowie mogli obserwować rodzące się amerykańskie talenty, czemu służy kategoria Spectrum. Znalazło się tu miejsce dla takich tytułów jak Coldwater Vincenta Grashawa, Lily Matta Creeda, Zimowy ptaszek Lance?a Edmandsa, Proszę odsunąć się od drzwi Sama Fleischnera, czy Popołudniowa igraszka Jilla Solowaya, a to tylko część spośród 16 pozycji. One oraz te z sekcji American Docs będą ubiegać się o nagrody publiczności.

Kadr z filmu ?Dolegliwości?. Źródło: American Film Festival

Kategoria Festival Favorites Ale Kino+ zbiera natomiast ulubieńców tegorocznych festiwali. Tutaj prym wiedzie James Franco, który po pokazaniu swojego reżyserskiego oblicza, prezentuje się także jako aktor w dwóch obrazach: w psychodramie Dolegliwości Cartera oraz w Lovelace, czyli biografii gwiazdy Głębokiego gardła, Lindy Lovelace. A to jeszcze nie wszystko, gdyż we Wrocławiu czeka nas również sekcja filmów eksperymentalnych On the Edge (tutaj znajdą się dwa filmy Jamesa Benninga ? Twarze i Swobodny jeździec, a także klasyki Johna Cassavatesa i Dennisa Hoppera, które zainspirowały artystę).

Urszula Śniegowska podkreślała na konferencji, jak bardzo niedocenioną w Polsce reżyserką jest Shirley Clarke, autorka wielokrotnie nagradzanych (także dwoma Oscarami) dokumentów. Zmienić ten stan ma zawarta w programie retrospektywa filmów artystki. Wisienką na torcie jest przegląd Arcydzieła amerykańskiego kina. 90 lat Warner Bros., w trakcie którego obejrzymy takie dzieła powstałe w legendarnej wytwórni jak chociażby Czarnoksiężnik z krainy Oz Victora Fleminga, Tramwaj zwany pożądaniem Elii Kazana, czy Mechaniczna pomarańcza Stanleya Kubricka.

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na jego oficjalnej stronie: http://www.americanfilmfestival.pl/index.do


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz