„Wszystkich zachęcam do obejrzenia” – łzy wzruszenia kardynała Nycza!

10 marca w warszawskim kinie Kultura odbył się pokaz specjalny filmu ?Piąte: nie odchodź!? z udziałem kardynała Kazimierza Nycza. Jak poinformowała Katolicka Agencja Informacyjna, honorowy gość wydarzenia po projekcji nie krył łez wzruszenia. Nazwał film niezwykle interesującym, budzącym emocje i gorąco zachęcił wszystkich do obejrzenia.

10 marca w warszawskim kinie Kultura odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu ?Piąte: Nie odchodź!? z udziałem kardynała Kazimierza Nycza. W specjalnej projekcji, obok metropolity warszawskiego, udział wzięli także biskup Rafał Markowski - pomocniczy biskup warszawski, reżyser Katarzyna Jungowska oraz występujące w filmie Grażyna Szapołowska i Patrycja Markowska, dla której to debiut na wielkim ekranie. Film obejrzał także ks. Andrzej Luter, duszpasterz środowisk twórczych i krytyk filmowy.

Pytany po projekcji o pierwsze wrażenia kardynał Nycz przyznał, że w trakcie filmu mocno się wzruszył. ?To niezwykle interesujący i ciekawy film, który budzi emocje? - podkreślił hierarcha w wypowiedzi dla KAI. Metropolita zauważył, że obraz Katarzyny Jungowskiej ?Może być pouczający dla rodziców, jak i pokolenia młodych ludzi, a przy tym dotyka najgłębszych wątków natury teologicznej? - powiedział kardynał Nycz. ?Wszystkich zachęcam do obejrzenia? - dodał metropolita warszawski.

Ks. Luter przyznał, że brakuje w polskim kinie takich obrazów jak ?Piąte: Nie odchodź!?. ?Było kilka duchowych filmów w polskiej kinematografii, począwszy od Krzysztofa Kieślowskiego, ale w ostatnim czasie takiego filmu, który dotykałby zagadnień duchowych a nawet religijnych brakowało? - podkreślił. Zauważył, że reżyserka wyraźnie zafascynowana jest angelologią, bo przecież film opowiada o aniołach, o tym, że w drugim człowieku, w bliźnim jest ten anioł, który się nami opiekuje, stróżuje, pomaga nam, a przez niego to Bóg nam pomaga. ?Ten film ma pewną wadę, z punktu widzenia dzisiejszego odbioru sztuki filmowej przez część krytyków. Zwycięża w nim dobro. To się słabo sprzedaje. Mam nadzieję, że ten film się jednak sprzeda? - dodał krytyk. (tekst za: ekai.pl)

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=uDJkEYhXRBM[/youtube]

?Piąte: nie odchodź!? wzruszyło nie tylko obecnych na wczorajszym pokazie, w tym kardynała Kazimierza Nycza, ale również wiele osób na projekcji podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego. ?Widziałam, że wielu mężczyzn wychodziło z mokrymi oczami. To było i wzruszające, i uświadamiające jak bardzo potrzeba takich filmów. Może ten film otworzy ludzi na nieobojętność wobec tych, których kochamy? ? powiedziała Grażyna Szapołowska.

?Piąte: nie odchodź? w kinach od 13 marca

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz