„Wreszcie gram kogoś, kto nie będzie krzyczał” – Andrzej Seweryn. Rozpoczęcie zdjęć do filmu „Ostatnia rodzina”

?Wreszcie gram kogoś, kto nie będzie krzyczał? ? Andrzej Seweryn ?W postaci Tomka najbardziej interesuje mnie jego nietuzinkowość? ? Dawid Ogrodnik

Fotorelacja z konferencji prasowej z okazji rozpoczęcia zdjęć do produkcji ?Ostatnia Rodzina? ? filmu o rodzinie Beksińskich. Dziś pierwszy klaps na planie!

W dniu dzisiejszym rozpoczęły się zdjęcia do produkcji ?Ostatnia Rodzina? ? filmu o rodzinie Beksińskich. Wydarzenie poprzedziła zorganizowana 25 września w Warszawie konferencja prasowa. Na pytania dziennikarz odpowiadali twórcy, m.in.: reżyser Jan P. Matuszyński, autor scenariusza Robert Bolesto oraz producent ? Leszek Bodzak z Aurum Film. Wraz z nimi z mediami spotkali się Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik i Aleksandra Konieczna, odtwórcy ról ? Zdzisława, Tomasza i Zofii Beksińskich. ?Od samego początku chodziło o to, żeby zebrać wokół tego projektu ludzi, dla których Beksińscy byli ważni. Bardzo się cieszę, że się udało. Że mam dookoła tyle dobrych duchów? ? mówił Jan P. Matuszyński, a Leszek Bodzak obiecał widzom wielkie kino i soundtrack, jakiego w Polsce jeszcze nie było!

?Gdy przeczytałem scenariusz, odetchnąłem z ulgą. Wreszcie gram kogoś, kto nie będzie krzyczał, a ponieważ przychodzi mi to łatwo, bardzo cieszę się, że będę miał tę poważną trudność przed sobą. Jestem jednak przekonany, że dam sobie radę, ponieważ mam do czynienia z Janem Matuszyńskim. Państwo jeszcze nie wiecie, jak on pracuje, co widzi i jak nami kieruje. Uważam, że robi to wspaniale. Jestem szczęśliwy, że mogę spotkać się z Olą i Dawidem i w ogóle ze światem młodych. Postaram się tę okazję dobrze wykorzystać. Należę do osób, które głęboko przeżywają malarstwo Beksińskiego. Dzięki niemu mogę próbować go poznać, czegoś się o nim dowiedzieć. Zdzisek był bardzo złożony. Był człowiekiem głęboko świadomym tego, jak funkcjonuje, jaki jest. Bardzo ważna była też dla mnie książka ? ?Zmagania o Beksińskiego? Piotra Dmochowskiego, który pisze o cały złożonym charakterze tego wielkiego artysty? ? mówił Andrzej Seweryn.

?W postaci Tomka najbardziej interesuje mnie jego nietuzinkowość. Z tego miejsca bardzo dziękuję za te wszystkie niezwykłe spotkania, za to, że znowu mogłem uwierzyć w ten rodzaj konwersacji, patrzenia na rzeczywistość, że tacy ludzie jeszcze istnieją? ? mówił Dawid Ogrodnik.

?Ta rola jest dla mnie wyzwaniem. Nie miałam skąd czerpać inspiracji, bo takich kobiet już po prostu nie ma. A nawet jeśli są, to ja do nich nie dotarłam. Zofia była żoną swego męża, romanistką. Na początku miała swoje pragnienia i marzenia, ale przyszła miłość i ta mocna figura Zdzisława zajęła całe jej życie. Ona gdzieś podświadomie zdecydowała o takiej drodze, o oddaniu się. Za swoją wierność zapłaciła bardzo wysoką cenę, cierpiała na depresję, ale taki był jej wybór ? miłość, wierność i oddanie. Ona była czystą filozofią stoicką, o nic nie miała pretensji, brała życie takim, jakie jest? ? mówiła Aleksandra Konieczna.

?Ostatnia Rodzina? to rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga słynnej rodziny Beksińskich. W legendarne postaci Zdzisława i Tomka wcielą się Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. Towarzyszą im Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego.

Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka ? Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.

Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie?

Zdzisław Beksiński to jeden z najbardziej charakterystycznych polskich malarzy XX wieku, słynący z niezwykłej osobowości, poczucia humoru oraz rejestrowania niemal każdego fragmentu swojego życia i otoczenia za pomocą coraz nowszych technologii audio i wideo. Z kolei Tomasz Beksiński był kultowym dziennikarzem muzycznym i tłumaczem filmowym, mającym duży wpływ na rozwój popkultury w Polsce, m.in. poprzez promowanie takich zespołów jak Marillion, Ultravox czy King Crimson oraz tłumaczenie filmów o Jamesie Bondzie czy cyklu Monty Pythona.

Producentem ?Ostatniej Rodziny? jest studio Aurum Film (?Carte Blanche?). Reżyseruje Jan P. Matuszyński, twórca wielokrotnie nagradzanego na całym świecie dokumentu ?Deep Love?; autorem zdjęć jest Kacper Fertacz, laureat wielu nagród za zdjęcia do filmu ?Hardkor Disko?. Za charakteryzację odpowiada Tomasz Matraszek (?Wałęsa. Człowiek z nadziei?, ?Katyń?, ?Karbala?), za kostiumy Emilia Czartoryska (?Noc Walpurgi?), montażystą będzie Przemysław Chruścielewski (?Deep Love?), zaś scenografia to dzieło Jagny Janickiej (?Pod Mocnym Aniołem?).

?Ostatnia Rodzina? trafi do kin jesienią 2016 roku.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz