„Wołyń” – nowy, dłuższy zwiastun

?Wołyń?, poruszający przemilczany dotychczas w polskim kinie temat tragicznych wydarzeń na Wołyniu w latach 1943?1944. Jak przyznawał reżyser, to najbardziej wymagający film w jego karierze, ze względu na tłum statystów na planie, dużą liczbę dni zdjęciowych, rozrzucone lokalizacje, a zwłaszcza ze względu na pracę z dziećmi. ? Najtrudniejsze było dla mnie to, jak przeprowadzić dzieci, małych aktorów, przez tę historię ? mówił Smarzowski. W roli głównej wystąpiła wyłoniona w castingu Michalina Łabacz. ? Około 250 dziewczyn przyszło na zdjęcia próbne ? zdradzał reżyser. ? Do Michaliny było mi najbliżej, to bardzo dobra aktorka.

Wołyń/fot. Krzysztof Wiktor - Film It
Wołyń/fot. Krzysztof Wiktor - Film It

Twórca ?Wesela? podkreślał, że ?Wołyń? to film historyczny, ale także opowieść o uczuciach: ? To film o miłości, widz, który pójdzie na ten film dostanie bardzo dużą porcję emocji i wzruszeń, nie tylko wiedzy na temat tamtych czasów. W tym sensie jest to współczesne przeżycie. Po pierwszych projekcjach dobrze się wypowiadają kresowiacy i historycy, co mnie cieszy. A jak będzie w kinach ? zobaczymy.

Akcja filmu ?Wołyń? rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

?Wołyń? w kinach od 7 października!

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz