„Winni” oraz „Człowiek, który zabił Don Kichota” już na VOD

Skandynawski dreszczowiec „Winni” oraz legendarny projekt Terry’ego Gilliama „Człowiek, który zabił Don Kichota” już na VOD

kadr z filmu

Na serwisach VOD (Vod.pl oraz Cineman.pl) dostępne są już dwa głośne filmy z zeszłego roku - „Winni” w reżyserii Gustava Möllera oraz „Człowiek, który zabił Don Kichota” w reżyserii Terry'ego Gilliama.

„Winni” to duński thriller, sensacja festiwalu Sundance i MFF w Rotterdamie, gdzie zdobył nagrody publiczności. Trzymający w napięciu, pełen zwrotów akcji dreszczowiec, budujący gęstą atmosferę z oszczędnych, starannie wyważonych środków, klimatem i precyzją przywołujący na myśl „Locke’a” z Tomem Hardym.

Rutynowy wieczór przy telefonie alarmowym. Operator odbierający dziś połączenia – były funkcjonariusz policji – z niecierpliwością czeka na zbliżający się koniec zmiany. Pijani imprezowicze, niedzielni kierowcy, blokujący numer żartownisie – irytacja policjanta rośnie, do momentu, kiedy odbiera telefon od spanikowanej kobiety. Została porwana, a samochód, w którym się znajduje, jedzie w nieznanym kierunku. Gdy połączenie zostanie gwałtownie przerwane, mężczyzna nie opuszczając pokoju rusza kobiecie na ratunek, polegając wyłącznie na swoim doświadczeniu, intuicji i… telefonie.

W „Winnych” każda sekunda filmu, każdy grymas, spojrzenie czy dźwięk, łączą się w mistrzowską całość, prowadzącą do zaskakującego zakończenia.

kadr z filmu

W historii kina nie było chyba bardziej pechowego filmu niż „Człowiek, który zabił Don Kichota”, któremu Terry Gilliam poświęcił ostatnich 25 lat życia. Niejednokrotnie przeciwności losu (klęski żywiołowe, procesy sądowe) krzyżowały jego plany i przerywały produkcję. Jednak po latach walki, film ostatecznie trafił najpierw na zeszłoroczny MFF w Cannes, a następnie do polskich kin.

„Człowiek, który zabił Don Kichota” to pełna przygód opowieść, zainspirowana losami legendarnego bohatera powieści „Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manchy” Miguela de Cervantesa, pierwotnie opublikowanej w dwóch częściach w 1605 i 1615 roku. Znudzony reżyser reklam (Adam Driver) zostaje wysłany na plan filmowy do Hiszpanii. Na skutek zaskakującego zbiegu wydarzeń trafia do małej wioski, gdzie jeden z mieszkańców (Jonathan Pryce) żyje w przekonaniu, że jest… Don Kichotem. Obu bohaterów połączy wkrótce seria zwariowanych przygód, które jednemu z nich pozwolą przewartościować swoje życie, a drugiemu zrealizować pozornie nierealne marzenia.

Zobacz na:
Vod.pl
Cineman.pl

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz