Wielki sukces polskiego kina! „Córki Dancingu” z Nagrodą Specjalną festiwalu Sundance

Wielki sukces polskiego kina! ?Córki Dancingu? z Nagrodą Specjalną festiwalu Sundance. Musical, jakiego jeszcze nie było, w rankingach najlepszych filmów magazynów Esquire i Rolling Stone.

Brawurowy musical ?Córki Dancingu?, który do polskich kin wszedł 25 grudnia, otrzymał Nagrodę Specjalną festiwalu Sundance. Film Agnieszki Smoczyńskiej nagrodzono za unikalną wizję i oryginalny zamysł artystyczny. W ramach największego festiwalu filmów niezależnych w USA, polska produkcja startowała w elitarnej sekcji ?World Dramatic Cinema Competition?, do której zgłoszono aż 12 tysięcy filmów z całego świata, a wybrano zaledwie 11. To najważniejsza, obok konkursu głównego, sekcja na Festiwalu Filmowym Sundance. Wraz z nagrodą dla ?Córek Dancicngu? sprawdziły się przewidywania festiwalowych krytyków, który z miejsca okrzyknęli film arcydziełem i unikalnym połączeniem ?Twin Peaks? i ?Grease?. Film Smoczyńskiej znalazł się również w rankingach najlepszych filmów opublikowanych przez popularne magazyny Esquire i Rolling Stone.

Przypomnijmy, że pierwszy pokaz ?Córek Dancingu? w ramach FF Sundance odbył się przy komplecie publiczności i przyniósł wyśmienite recencje. Krytyk Sound and Motion Magazine przyznał filmowi pięć gwiazdek (na pięć możliwych) i napisał o jednej z najbardziej niesamowitych ścieżek dźwiękowych, jakie zachował w pamięci, o hipnotycznych balladach i rozkosznym popie. ??Córki Dancingu? to, jak do tej pory, najlepszy film Sundance. Niepokojące i wciągające doznanie zmysłowe? ? tak natomiast o filmie pisała Leila Brillson, naczelna opiniotwórczego serwisu NYLON. Najwyższą notę, pięć na pięć gwiazdek, przyznał ?Córkom? również J. R. Kinnard z portalu PopOptic. ?Arcydzieło! Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście. ?Córki Dancingu? przesuwają granice kina. Będą inspirować młodych twórców i zachwycać kolejnych widzów?. ?Ten film to czysta zabawa. Połączenie ?Twin Peaks?, ?Grease? i ?Forbidden Zone?. Zobaczcie go koniecznie? ? zachwyca się Slug Magazine. Entuzjastycznie o filmie napisał The Hollywood Reporter, nazywając go ?kuszącą, alegoryczną baśnią dla dorosłych?". Polski film znalazł się również w rankingach najlepszych produkcji Sundace, opublikowanych na łamach popularnego amerykańskiego czasopisma Rolling Stone i luksusowego magazynu Esquire.

Laury Sundance to kolejne wyróżnienie na koncie ?Córek Dancingu?. We wrześniu ubiegłego roku musical, jakiego jeszcze nie było, triumfował w ramach 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Przyniósł wtedy Agnieszce Smoczyńskiej nagrodę za Najlepszy Debiut Reżyserski. Otrzymał ponadto Nagrodę za Najlepszą Charakteryzację, a w ręce Agnieszki Smoczyńskiej trafiła również Kryształowa Gwiazda Elle. Już wtedy przepowiadano filmowi międzynarodowy sukces. ?Córki Dancingu? tytułowano ?świetnym filmem? (Gazeta.pl) i ?mistrzowskim kinem? (Radio RAM). Obraz znalazł się m.in. w rankingu ?Najlepszych polskich filmów w 2015 roku? Karoliny Korwin Piotrowskiej. Pisano o nim również, że przywodzi na myśl oscarowe ?Wielkie piękno?, miałby szanse trafić do złotej dziesiątki filmów Quentina Tarantino i że ma wszelkie znamiona, by stać się filmem kultowym (WP.PL).

W filmie Agnieszki Smoczyńskiej dwie nastoletnie syreny ? Złota i Srebrna ? lądują w środku tętniącego muzyką, mieniącego się światłami neonów i cekinów świata warszawskich dancingów lat 80. Dołączają do muzyków zespołu Figi i Daktyle i z dnia na dzień stają się sensacją nocnego życia stolicy. W tle pulsuje rytmiczna muzyka zespołu Ballady i Romanse oraz najpopularniejsze szlagiery lat 70. i 80. ? od ?Byłaś serca biciem? Andrzeja Zauchy i ?Bananowego songu? grupy Vox po nieśmiertelne ?I Feel Love? Donny Summer w brawurowym wykonaniu samej Kingi Preis.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=Zk_3vvZXKc0[/youtube]

"Córki Dancingu" już w kinach

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz