Weneckie hity we Wrocławiu: nagrodzony „Nowy porządek” i doceniona przez krytyków „Aida” w programie 20. MFF Nowe Horyzonty!

Znamy już filmy otwarcia 20. Międzynarodowego Festiwalu Nowe Horyzonty („Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego oraz „Sweat" Magnusa von Horna). To jednak niejedyne mocne punkty tegorocznego programu wrocławskiego festiwalu, który właśnie wzbogacił się o dwa tytuły prosto z niedawno zakończonego 77. MFF w Wenecji.

Jednym z najważniejszych wydarzeń 20. edycji Nowych Horyzontów będzie polska premiera pokazywanego w weneckim konkursie głównym filmu „Aida” („Quo Vadis, Aida?”). Jasmila Žbanić pokazuje w tym poruszającym dramacie jedną z najczarniejszych kart współczesnej historii Europy – masakrę w Srebrenicy. Główną bohaterką jest tłumaczka (niezwykła Jasna Duričić) – ktoś pomiędzy zagubionymi stronami, starająca się scalić świat zmierzający ku zagładzie. To film, który zostaje mocno w głowie, porusza do żywego, rozszarpuje serca widzów. Ale robi to nie na zasadzie terapii wstrząsowej, lecz subtelnie, dzięki przemyślanej konstrukcji, rewelacyjnej reżyserii (to najlepszy film reżyserki od czasu berlińskiego sukcesu „Grbavicy”), genialnego montażu Jarosława Kamińskiego. Ten film powinno pokazywać się w szkołach, także naszych, jako lekturę obowiązkową.

Jeden z najbardziej wyrazistych głosów współczesnego kina latynoamerykańskiego Michel Franco („Pragnienie miłości”, „Opiekun”) zelektryzował widzów weneckiego festiwalu i z Lido wyjechał ze Srebrnym Lwem (Grand Jury Prize). „Nowy porządek” to dystopijna wizja świata, w którym ogromne różnice klasowe doprowadzają do zamieszek, zabójstw i porwań na ogromną skalę. Spychani na społeczny margines chwytają za broń i decydują się na bezwzględną zemstę. Film Franco to brutalny, wstrząsający, perfekcyjnie zainscenizowany thriller. Najbardziej porażające w wizji reżysera wydaje się to, że mamy do czynienia nie z wyssaną z palca fantastyczną opowiastką, lecz wielce prawdopodobną wizją niedalekiej przyszłości.

Oba filmy są w dystrybucji Gutek Film i pojawią się w polskich kinach w przyszłym roku. 

W tym roku MFF Nowe Horyzonty i American Film Festival odbędą się w tym samym czasie, od 5 do 15 listopada. Więcej szczegółów na temat festiwali można znaleźć na www.nowehoryzonty.pl.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz