?Walka o wolną siebie? – recenzja filmu „Vivian chce się rozwieść”

I tak się trudno rozstać? Zwłaszcza jeśli jest się żoną upartego mężczyzny w konserwatywnej wspólnocie żydowskiej, gdzie rozwód musi zostać orzeknięty przez specjalny sąd rabinów działający według zasad judaizmu oraz za zgodą i aprobatą męża. Viviane (Ronit Elkabetz) postanawia przerwać łączący ją z mężem łańcuch zobowiązań, odżegnać się od tradycji i doprowadzić do separacji, aby ostatecznie zyskać całkowitą swobodę.

Ronit Elkabetz i Shlomi Elkabetz przedstawiają kameralny dramat ograniczony do przestrzeni sali sądowej, w której toczy się walka o wolność i zyskanie utraconego życia. Viviane poślubiła Elishę (Simon Abkarian), kiedy była nastolatką, w wyniku tradycyjnych działań rodziców. Nie kocha go i nigdy nie kochała, a związek traktuje jak obowiązek i nieudolne odgrywanie ról władzy i uległości. Spełniła swój obowiązek, lecz nie chce dłużej trwać w martwocie z nudnym, chłodnym i ciągle niezadowolonym mężczyzną. A z biegiem lat traci entuzjazm i chęć wyrażania siebie wtapiana w mechanizmy stagnacji i schematu, aż w końcu postanawia zawalczyć o siebie. To rozpoczyna niekończące się pasmo problemów. Przez wiele lat wraz ze swoim prawnikiem stawia się w sądzie, lecz mąż, który nie potrafi pogodzić się z porażką, skutecznie utrudnia jej wszelkie działania ? nie stawia się na rozprawy i wciąż przypomina żonie o łączącej ich wspólnej przeszłości oraz dzieciach.

?Viviane chce się rozwieść? wciąga powściągliwością oraz charyzmą głównej bohaterki. Kamera bacznie i z bliska przygląda się emocjom Viviane i Elishy, nie unika zbliżeń, wkracza w emocjonalną sferę intymności. Oszczędna scenografia i ograniczenie akcji do jednego pomieszczenia budują napięcie, gdzie niczym w teatrze liczy się każdy gest czy spojrzenie, dzięki czemu skupia się na jednostce, która zmaga się w walce z systemem, tradycją i społecznymi konwenansami. Choć Viviane utraciła przeszłość na tkwieniu w pozorach, zapętlona w powinnościach, to wciąż może zyskać autonomiczną przyszłość.


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz