„Walka z szatanem” – nowy dokument HBO Europe w w reżyserii Konrada Szołajskiego.

W niedzielę, 4 października w HBO odbędzie się premiera dokumentu Walka z szatanem w reżyserii Konrada Szołajskiego. To historia trzech młodych kobiet, które wierzą, że są opętane, a pomocy szukają u egzorcystów. W pokonywaniu trudności bohaterki są wspierane przez najbliższych i księży.

Karolina, Basia i Agnieszka, bohaterki dokumentu, zmagają się z poważnymi życiowymi problemami. Historia każdej z nich jest inna, natomiast diagnoza ta sama ? opętanie. Homoseksualizm, utrata wiary w Boga czy życiowa nadwrażliwość stają się przyczynami zwrócenia się do egzorcysty, aby pomógł im w walce z demonami. Konrad Szołajski podąża ich tropem i przygląda się nie tylko próbom poradzenia sobie z problemami, ale także opowiada o niełatwym procesie poszukiwania duchowości we współczesnym świecie.

Od początku wiedziałem, że bohaterowie w tym filmie są najważniejsi. Podstawową sprawą było więc to, żeby znaleźć osoby, które nie tylko w opętanie wierzą, ale również przez to przechodzą. I, co więcej, pozwolą nam sfilmować swój egzorcyzm czy modlitwę o uwolnienie, a także pozwolą nam wejść w swoje życie prywatne, poznać otoczenie, w którym żyją ? mówi reżyser Konrad Szołajski. Przyjąłem konwencję filmowania z bliska, kamera była pół metra od bohaterów. Chciałem, żeby przez to widz prawie namacalnie doświadczył tego, czego ja sam doświadczyłem.

W filmie pojawiają się przewodnicy duchowi, lekarze, a także rodziny, które wspierają bohaterki. Reżyser poprzez wypowiedzi katolickiego księdza, psychiatry i historyka religii prezentuje różne punkty widzenia ? ze zrozumieniem dla bohaterów pokazuje ich zmagania ze złem. W ?Walce z szatanem? ważne były moje własne emocje. Gdy się dziwiłem, starałem się to zdziwienie przekazać widzowi. I w tym filmie właśnie moje własne zdumienie było podstawową kategorią, którą się kierowałem. Długo nie mogłem uwierzyć w to, co zobaczyłem ? dodaje Szołajski.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=hD8LdWMAusU[/youtube]

Film otrzymał prestiżowy grant założonego przez Roberta De Niro Tribeca Film Institute. Dokument został wyprodukowany przez HBO Europe i ZK Studio przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Creative Europe ? Media, TFI Documentary Fund przy udziale SVT, DR i TG4.

Premiera dokumentu "Walka z szatanem" odbędzie się w niedzielę 4 października o godz. 22.10 w HBO, a powtórkę będzie można obejrzeć w dokumentalnym paśmie Bez cenzury w środę 7 października o godz. 22.00 w HBO2. Film będzie dostępny w serwisie HBO GO.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz