?Wałęsa. Człowiek z nadziei? polskim kandydatem do Oscara

?Wałęsa. Człowiek nadziei? w reżyserii Andrzeja Wajdy wystartuje w oscarowym wyścigu. Komisja Oscarowa w składzie: Waldemar Krzystek (przewodniczący), Andrzej Bart, Marek Hendrykowski, Barbara Hollender, Izabela Kiszka-Hoflik, Bartosz Konopka, Artur Reinhart oraz Agnieszka Odorowicz wybrała film ?Wałęsa. Człowiek z nadziei? na polskiego kandydata do statuetki w kategorii ?Najlepszy Film Nieanglojęzyczny?. ?Wałęsa. Człowiek z nadziei? swoją międzynarodową premierę miał podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Do polskich kin film trafi już 4 października. Andrzej Wajda nominowany był do Oscara czterokrotnie: za ?Panny z Wilka?, ?Ziemię obiecaną?, ?Człowieka z żelaza? oraz ?Katyń?. W 2000 roku odebrał Oscara za całokształt twórczości.

W filmie ?Wałęsa. Człowiek z nadziei? reżyser odważnie łączy epokowe wydarzenia z tym, co prywatne, wręcz intymne. Przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. Po ?Człowieku z marmuru? i ?Człowieku z żelaza? film zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. ?Wałęsa. Człowiek z nadziei? to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei. W filmie zobaczymy wybitnych polskich aktorów - w rolach głównych: Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka, Cezary Kosiński. Autorem zdjęć jest nominowany do Oscara za ?Pianistę?, Paweł Edelman.

Producentem filmu jest Akson Studio. Koproducentami: Telekomunikacja Polska S.A, Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska S.A., Canal+ Cyfrowy S.A. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Sponsorem Głównym filmu jest Grupa Energa, sponsorem SAUR Neptun Gdańsk. Partnerem filmu jest Gdańsk - Miasto Wolności. Honorowy Patronat nad filmem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dystrybutorem filmu jest ITI Cinema. Współorganizatorem premiery jest Teatr Wielki.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz