„Violette” : pasjonująca historia odważnej pisarki i przyjaciółki Simone de Beauvoir

Violette Leduc to nieznana w Polsce, francuska pisarka i bliska przyjaciółka Simone de Beauvoir. Leduc jako pierwsza odważnie pisała o kobiecej seksualności, a jej wydana w 1964 powieść pod tytułem Bękart zyskała miano kultowej, idealnie wpisując się w ówczesne nastroje. Z kolei Therese i Isabelle, jedna z jej wcześniejszych książek wyprzedziła przemiany obyczajowe w Europie, mówiąc o erotycznej relacji między dwiema kobietami. Owiana skandalem została opublikowana w 1954 roku w formie ocenzurowanej, doczekała się również równie głośnej ekranizacji (1969, reż. Radley Metzger). Talent pisarski Leduc podziwiali Simone de Bauvoir, Jean Genet i Albert Camus.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=OyuTqNpaL2U[/youtube]

"Violette" to filmowy portret pisarki, wyreżyserowany przez znakomitego francuskiego twórcę Martina Provosta, autora "Serafiny" (2009).

Reżyser pokazuje życie pisarki od momentu, gdy zachęcona przez męża zaczyna pisać, poprzez lata naznaczone brakiem sukcesu i chorobą, aż do wydania kultowego Bękarta (1964).

Przyjaźń z Simone de Beauvoir, jedną z pionierek współczesnego feminizmu i autorką słynnej Drugiej płci (1949) stanie się najważniejszą relacją w życiu Leduc. Silna więź między kobietami, pełna skrajnych emocji i zwrotów będzie mieć największy wpływ na jej twórczość oraz życie osobiste.

Źródło: materiały prasowe
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz