Vin Diesel kontra czarownice

Producenci po raz kolejny sięgnęli po jeden z najsłynniejszych motywów w kulturze: czarownicę. Vin Diesel wciela się w ich łowcę.

Czarownica to niemal we wszystkich wierzeniach kobieta, która zajmuje się czarną magią. To postać kojarzona głównie z diabłem i wszelkimi siłami zła. W folklorze, co prawda pojawiają się również dobre czarownice, a ich czary nazywane są białą magią, ale mimo wszystko to rzadkość?

Termin ?czarostwo? pojawił się z końcem średniowiecza. W kulturze chrześcijańskiej wszystko, co odchodziło od nauki kościoła (m.in. ziołolecznictwo) było sprawką czarów, a czarować potrafił tylko ten, kto zawarł pakt z szatanem. O bycie czarownicą oskarżano również osoby, których się nie lubiło. Posądzenie o czary niosło za sobą surowe konsekwencje, najczęściej śmierć. W innych kulturach, np. w Afryce, osoby posiadające nadprzyrodzone zdolności były wyróżniane - stały najwyżej w plemiennej hierarchii.

Czarownice to również jedne z najczęściej przedstawianych postaci w kulturze. Jedno z najsłynniejszych dzieł hiszpańskiego malarza Francisco Goi przedstawia właśnie czarownice. Sabat czarownic, bo o tym obrazie mowa można zobaczyć w Muzeum Prado w Madrycie. Świat literatury również lubował się w kobietach uprawiających magię. Czarownice i czary znajdziemy w "Mistrzu i Małgorzacie" Michaiła Bułhakowa, "Balladynie "Juliusza Słowackiego, "Czarownicach z Salem" Arthura Millera czy "Panowie i Damy" Terry?ego Pratchetta.

Hollywood ma również spore osiągnięcia w produkcjach filmów o czarownicach. Te silne, władcze kobiety kreowane były przez największe gwiazdy wielkiego ekranu.

Tilda Swinton, "Opowieści z Narnii". Za białą niewinną szatą, kryje się serce zimne jak lód.

Angelina Jolie, "Czarownica". Przełamuje wizerunek złej wiedźmy. Pocałunek prawdziwej miłości należy właśnie do niej.

Susan Sarandon, "Zaczarowana". Zemsta ma na imię Narissa.

Helena Bonham Carter, "Harry Potter." W słowniku Bellatrix Lestrange nie istnieje słowo ?dobro?.

Charlize Theron, "Królewna Śnieżka i Łowca". Już nie tylko zła macocha, ale również zawodowa morderczyni i wojskowy dowódca.

Julia Roberts, "Królewna Śnieżka". Przepis na wieczną młodość ? użądlenia pszczół, papuzie odchody oraz larwy.

Sandra Bullock i Nicole Kidman, "Totalna Magia". Miłość siostrzana, nawet wśród czarownic, pokona wszystko.

Walka z siłami zła rozegra się już 23 października.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz