
Debiutujący w pierwszoplanowych rolach aktorzy "Kamieni na szaniec" to nowe gorące nazwiska w polskim filmie. Marcel Sabat, Tomasz Ziętek i Kamil Szeptycki to młodzi aktorzy, których talent, już w marcu, będzie można podziwiać w jednej z najbardziej oczekiwanych premier tego roku.
Marcel Sabat, Tomasz Ziętek i Kamil Szeptycki to młodzi i uzdolnieni absolwenci polskich szkół teatralnych, którzy wcielili się w główne role w filmie "Kamienie na szaniec", najnowszej produkcji Roberta Glińskiego (Cześć, Tereska, Świnki, Wszystko, co najważniejsze).
Aktorzy zagrali trójkę harcerzy - Tadeusza Zawadzkiego ?Zośkę?, Jana Bytnara ?Rudego? i Aleksandra Dawidowskiego ?Alka?. Filmowy debiut w tak znaczących rolach, to dla każdego z nich wielka szansa i drzwi do filmowej kariery. Pochodzący z Kielc Marcel Sabat ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Na wielkim ekranie zadebiutował w 2011 roku w epizodycznej roli w filmie "Nieulotne" Jacka Borcucha. W tym roku, romantyczna natura aktora zostanie przedstawiona w roli amanta Katarzyny Maciąg w filmie "Facet (nie)potrzebny od zaraz". Marcel występuje również w teatrze. W 2013 roku otrzymał nagrodę Opus Film za rolę Marka w spektaklu ?Shopping and fucking? na 31. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Obecnie zobaczyć go można na deskach Teatru Kamienica w Warszawie. Rola w filmie Roberta Glińskiego to dla niego ogromne wyzwanie i odpowiedzialność. Jak sam przyznaje, podczas pracy na planie odkrył kilka cech, które współdzieli ze swoim bohaterem. ? Myślę, że z Zośką łączy mnie pewien rodzaj samotności ? opowiada Marcel. ? Postać odgrywałem jednak filtrując je przez moje ?ja? ? emocje, charakter i osobowość ? dodaje.
Tomasz Ziętek, który w filmie wcielił się w rolę Rudego, to absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Aktorsko związany jest z Nowym Teatrem w Słupsku, gdzie w 2005 roku występował w spektaklu ?Betlejem polskie?. Podczas realizacji "Kamieni na szaniec" został okrzyknięty polskim Jamesem Deanem. Z Rudym łączy go wrażliwość oraz poczucie humoru. ? Jan Bytnar był człowiekiem pozbawionym naskórka, dzięki czemu chłonął wszystkie emocje. Zarówno rzeczy piękne, jak i te złe, dotykały go w bardzo osobisty sposób ? opowiada Ziętek.
Kamil Szeptycki, na co dzień uczący się w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu, wcielił się w rolę Alka. Z harcerzem z powieści Aleksandra Kamińskiego łączy go żarliwość i młodzieńcza chęć życia. To właśnie te cechy przekonały reżysera, Roberta Glińskiego do wyboru aktora. Kamil bardzo skrupulatnie przygotował się do swojej roli. Poza zapoznaniem się z historycznymi dokumentami i listami z minionej epoki, przez wiele miesięcy próbował ?wejść w skórę Alka?. Starając się zrozumieć swoją postać, chodził w te same miejsca, w których 60 lat temu przebywał młody Aleksander Dawidowski. Podczas jednej z takich wypraw, Robert Gliński zabrał go na Powązki, gdzie znajduje się autentyczny grób Aleksandra Dawidowskiego. ? Kamil stanął wtedy nad ?swoim? grobem i bardzo się wzruszył ? opowiada reżyser. ? Wszyscy chłopcy niezwykle utożsamili się ze swoimi postaciami. Było to bardzo ważne dla filmu, ponieważ poczuli, że grają prawdę ? dodaje Gliński. Również Paweł Edelman (Pianista, Katyń, Pokłosie, Wenus w futrze), światowej sławy operator, odpowiadający za zdęcia do "Kamieni na szaniec" wysoko ocenił współpracę z Marcelem Sabatem, Tomaszem Ziętkiem i Kamilem Szeptyckim. ? Aktorzy grający główne postacie w filmie to fantastyczni młodzi ludzie, którzy zdawali sobie sprawę z wagi przedsięwzięcia oraz szansy, przed którą stoją. Dzięki temu, dali nam najlepsze emocje, jakimi dysponowali ? opowiada operator. ? Współpraca z nimi była bardzo udana i osobiście, będę ją wspominał znakomicie. Marcelowi Sabatowi, Tomaszowi Ziętkowi i Kamilowi Szeptyckiemu partnerować będą najwybitniejsi polscy aktorzy Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Andrzej Chyra, Krzysztof Globisz, Marian Dziędziel, Anna Dereszowska, Wojciech Zieliński oraz Olgierd Łukaszewicz.
Źródło: materiały prasowe