USA w cieniu wulkanicznego niebezpieczeństwa

Potęga wulkanicznej siły

Wezuwiusz to superpotęga świata natury, a obecnie wydaje się być groźniejszy niż kiedykolwiek. Jego kolejna erupcja wywoła katastrofę na wielką skalę, a jeszcze następna, jak podejrzewają naukowcy, spowoduje kolosalną eksplozję, która może być potężniejsza od tej z 79 roku, kiedy wulkan zniszczył niemal całkowicie Pompeje. Taki wybuch byłby w stanie zmienić klimat całej Europy.

Tylko jeden wulkan w historii ludzkości był bardziej niebezpieczny od Wezuwiusza, tzw. superwulkan. Uważa się, że superwulkan, który wybuchł 250 milionów lat temu, doprowadził do największego w historii wymarcia życia na Ziemi ? erupcja spowodowała wygnięcie prawdopodobnie aż do 95% zwierząt i roślin na całej planecie. Niektórzy naukowcy uważają, że to właśnie wybuch wulkanu, nie asteroida, doprowadził 65 milionów lat temu do wyginięcia dinozaurów.

Czy Stany Zjednoczone mogą stać się następnymi Pompejami? Drugim w kolejności najbardziej niebezpiecznym dla Ziemi wydarzeniem byłby - poza asteroidą - wybuch superwulkanu. Superwulkany są stukrotnie potężniejsze niż normalne wulkany ? i są w stanie doprowadzić do wyginięcia całego gatunku ludzkiego. Jeden z największych superwulkanów świata znajduje się pod Parkiem Narodowym Yellowstone w Stanach Zjednoczonych. Analiza płynnej skały wewnątrz uśpionego superwulkanu ujawniła, że taka supererupcja jest możliwa bez żadnego zewnętrznego zapalnika czy jakiegokolwiek ostrzeżenia. Gdyby w parku Yellowstone doszło do takiego wybuchu, 2/3 terytorium Stanów Zjednoczonych stałoby się miejscem niezdolnym od utrzymywania życia ze względu na toksyczne gazy. Tysiące lotów zostałoby uziemionych, sieci komunikacyjne przestałyby działać, a miliony ludzi musiałoby opuścić swe domy. Od 2004 roku aktywność superwulkanu z Yellowstone wzrasta bardzo szybko, co powoduje wiele obaw ze strony naukowców.

?Pompeje? ? epopeja o losach starożytnego miasta, gniewie Wezuwiusza i miłości na miarę ?Titanica? w kinach już od 21 lutego

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz