Ukrywał przed światem, że traci wzrok! Andrzej Chyra w zwiastunie filmu ?Carte blanche?

To wydarzyło się naprawdę! Prezentujemy oficjalny zwiastun filmu ?Carte blanche? z niezwykłą i poruszającą rolą Andrzeja Chyry.

23 stycznia 2015 roku na ekrany kin trafi ?Carte blanche? ? inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca historia nauczyciela z liceum, który ? aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury ? ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok. W roli głównej wystąpił Andrzej Chyra ? trzykrotny laureat nagrody dla najlepszego aktora festiwalu w Gdyni (?Dług?, ?Komornik?, ?W imię??). W ?Carte blanche? wspierają go Arkadiusz Jakubik, Urszula Grabowska, Dorota Kolak, Wojciech Pszoniak oraz zdolni aktorzy młodego pokolenia, znani z ?Obietnicy? i ?Kamieni na szaniec? ? Eliza Rycembel i Tomasz Ziętek.

?Gdy rok temu rozpoczynaliśmy zdjęcia do ?Carte blanche?, byłem w 100% przekonany, że warto było poświęcić swój czas, energię, trzy lata pracy nad tym projektem, aby dojść do tego właśnie momentu. Teraz wiem, że zapał, tkwiący w całej ekipie od samego początku, udało się nam w cudowny, magiczny niemal sposób zamienić w film, który, mam nadzieję, będziecie Państwo śledzić z zapartym tchem? ? Jacek Lusiński.

?Staram się wybierać scenariusze, które proponują role niejednoznaczne, złożone, problematyczne. Mniej istotne jest to, czy mamy do czynienia z postacią negatywną, czy pozytywną. Ważne jest to, czy dana postać niesie w sobie rodzaj pewnego napięcia, czy ma jakiś ciekawy problem, który zainteresuje mnie, a potem również widza. Bo każdy film staram się sobie  wyobrazić właśnie jego oczami i to jest dla mnie decydujące przy wyborze roli. ?Carte blanche? to rzadki przypadek filmu, choć ostatnio jest coraz więcej takich scenariuszy, gdzie mamy do czynienia po prostu z ciekawą postacią, niekonwencjonalną, postawioną w trudnej sytuacji, która musi lawirować, walczyć. Tutaj mamy bohatera, który ? wydawać by się mogło ? ponosi klęskę, a przecież w efekcie wygrywa. Ta przewrotka jest w scenariuszu najcenniejsza? ? Andrzej Chyra.

Kacper (Andrzej Chyra), uwielbiany przez uczniów nauczyciel historii z liceum, zaczyna stopniowo tracić wzrok. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed przełożonymi problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić do matury swoich uczniów. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor (Arkadiusz Jakubik). Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy (Urszula Grabowska) i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, Klarze (Eliza Rycembel), która ukrywa swój własny sekret.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=HZaJr-KGqeQ[/youtube]

Maciej Białek, którego losy zainspirowały historię Kacpra, to nauczyciel historii w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Chorobę ukrywał przez wiele lat. Mimo utraty wzroku, w szkole uczy od 14 lat. Przekazywanie wiedzy młodym ludziom to jego pasja. Uczniowie, którzy są wychowankami Macieja Białka, uważają go za barwną postać. Jego zajęcia są ciekawe, dzięki niemu historia nie jest nudna. Sam Białek twierdzi, że jeśli uczniom okaże się zainteresowanie, szacunek i traktuje się ich poważnie, relacje z nimi są bardzo udane. Na przestrzeni lat jego historią interesowały się wszystkie najważniejsze media w Polsce. Historia Macieja Białka zainspirowała Jacka Lusińskiego do napisania scenariusza, bo sam Maciej stanowi inspirację dla innych. Jest przykładem, że w życiu spotykają nas różne doświadczenia, ale to od nas zależy, kim jesteśmy i czy jesteśmy szczęśliwi.

Scenariusz ?Carte blanche?, uniwersalna i inspirująca opowieść o sile ludzkiego ducha i determinacji w walce z przeciwnościami losu, to finalista prestiżowego konkursu Script Pro 2012. W doborowej obsadzie ? obok Andrzeja Chyry, Arkadiusza Jakubika i Urszuli Grabowskiej ? Dorota Kolak, Wojciech Pszoniak, zdolni aktorzy młodego pokolenia ? Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek ? oraz uczniowie lubelskich liceów.

CARTE BLANCHE w kinach od 23 stycznia 2015

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz