Trwają zdjęcia do filmu ?Karbala? w Jordanii.

W Jordanii rozpoczął się ostatni etap zdjęciowy do filmu ?Karbala?, w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza ? pełnometrażowej opowieści o wielkiej bitwie Polaków stoczonej z Al-Kaidą w Iraku, w 2004 roku. W opartej na faktach produkcji wystąpią m.in. Bartłomiej Topa, Antonii Królikowski, Leszek Lichota, Michał Żurawski i Piotr Żurawski.

Zdjęcia do filmu ?Karbala?, za które odpowiadaArek Tomiak, ruszyły w Polsce 15 lipca 2014 roku. Nadszedł czas na realizację zagranicznego etapu produkcji. Aby oddać realia opowiadanej historii zdecydowano się na wykonanie części zdjęć w Jordanii. Jest to wielkie przedsięwzięcie logistyczne i produkcyjne niemiejące miejsca w polskiej kinematografii od wielu lat.

Jordański etap zdjęć poprzedziły szczegółowe dokumentacje scenograficzne i realizacyjne oraz wielotygodniowe prace przygotowawcze realizowane we współpracy z The Royal Film Commission ? Jordan. Odpowiednie zaplanowanie i organizacja przedsięwzięcia były dużym wyzwaniem dla polskich filmowców, którzy musieli zadbać m.in. o transfer drogą morską oraz powietrzną pojazdów wojskowych, broni, elementów scenograficznych oraz sprzętu filmowego.

Na Bliskim Wschodzie zrealizowanych zostanie osiem dni zdjęciowych m.in. w Madabie oraz stolicy Jordanii ? Ammanie.

Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, koproducentami są Agora SA, TVP S.A., Studio Postprodukcyjne Orka oraz bułgarski Miramar Films. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Za dystrybucję filmu odpowiada NEXT FILM, a premiera kinowa zaplanowana jest na jesień 2015 roku.

To były cztery dni piekła? Irackie miasto Karbala. 2004 rok, środek wojny w Zatoce Perskiej. Zaczyna się ważne muzułmańskie święto Aszura. Bojówki Al-Kaidy i As-Sadry atakują miejscowy ratusz City Hall ? siedzibę lojalnych władz i policji, w którym przetrzymywani są też aresztowani terroryści. Ich kolejne wściekłe ataki odpiera osiemdziesięciu polskich i bułgarskich żołnierzy, którzy mają zapasy jedzenia oraz broni jedynie na 24 godziny walk. Tracą kontakt z bazą, nie wiadomo, kiedy dotrze wsparcie. Wystrzeliwszy niemal całą amunicję, na racjach głodowych, zabijają ponad stu napastników, nie tracąc ani jednego żołnierza. Wygrywają największą polską bitwę od czasów II wojny światowej.

?KARBALA?

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz