?Trubadur? z Teatru regionalnego w Parmie w Multikinie!

12 listopada Multikino zaprasza na pokaz opery ?Trubadur? Giuseppe Verdiego z legendarnego Teatru regionalnego w Parmie. Widzowie kin sieci Multikino będą mieli niepowtarzalną okazję obejrzenia nagrania zrealizowanego w październiku 2010 roku specjalnie z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Verdiego.

Pracę nad librettem rozpoczął Cammarano, wzorując się na dramacie ?Trubadur? Gutiereza, a dokończył Bardare po śmierci poprzednika. Efektem końcowym tego wspólnego dzieła stała się bardzo zagmatwana, pełna nieprawdopodobnych wydarzeń historia, często krytykowana lub wręcz wyśmiewana przez odbiorców (np.: Cyganka przez roztargnienie wrzuca własne dziecko na stos, będąc przekonaną, że to porwany chłopiec). Opera ta była przez wiele lat po premierze w 1853 r. jedną z najpopularniejszych na świecie dzięki bogactwu melodii. Na uwagę zasługuje pieśń Azuceny przy płonącym stosie (Stride la vampa!), sławne Miserere, efektowna stretta trubadura (Di quella pira), a także większy niż we wcześniejszych operach udział chóru.

Pokaz opery ?Trubadur? z Teatru Regionalnego w Parmie odbędzie się 12 listopada o 18.00 w 11 kinach sieci Multikino: Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź (Silver Screen), Poznań Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady Wrocławskie oraz Zabrze.

Program pokazu: Start: 18:00 Łączny czas trwania wydarzenia: do 160 min. Akt 1: 52 min. Akt 2: 18 min. Akt 3: 13 min. Akt 4: 51 min.

Bilety: Ceny biletów zróżnicowane w zależności od lokalizacji. Szczegółowy cennik na www.multikino.pl Bilety normalne i ulgowe można nabyć w kasach kin oraz na stronie www.multikino.pl Bilety grupowe do nabycia tylko u specjalistów ds. rezerwacji grupowej w poszczególnych kinach.

Produkcja: Dyrygent ? Yuri Temirkanov Reżyser ? Lorenzo Mariani Scenografia i kostiumy ? William Orlandi Oświetlenie ? Christian Pinaud

Osoby / obsada: Manrico - Trubadur - tenor - Marcelo Álvarez Leonora - sopran - Teresa Romano Hrabia Luna - baryton - Claudio Sgura Azucena - Cyganka - mezzosopran - Mzia Nioradze Ferrando - Wasyl hrabiego - bas - Deyan Vatchkov Inez - Powiernica Leonory - sopran - Cristina Giannelli Ruiz - Cygan - tenor - Roberto Jachini Virgili Stary Cygan ? bas - Enrico Rinaldo Posłaniec - Seung Hwa Paek

Streszczenie Libretta:

Akt I Odsłona 1 Żołnierz Ferrando opowiada o tym, jak trzydzieści lat temu, za próbę rzucenia czarów na dzieci hrabiego di Luna, spłonęła na stosie pewna Cyganka. Wkrótce po tym zniknął jeden z synów hrabiego - znaleziono jedynie szkielet dziecka. Prawdopodobnie to córka spalonej Cyganki zamordowała syna hrabiego.

Odsłona 2 Piękna Leonora czeka na przybycie ukochanego, trubadura Manrica. Pod oknami pałacu zjawia się zakochany w Leonorze hrabia di Luna. Kiedy nadchodzi Manrico, obaj mężczyźni rozpoczynają walkę.

Akt II Odsłona 1 Opiekująca się rannym Manrico Cyganka Azucena oznajmia, że nie jest jego matką. Nie mówi jednak o tym, jak w chwili obłędu rzuciła na stos swoje dziecko zamiast syna wroga. Przybywa posłaniec, który wzywa Manrica do wzięcia udziału w powstaniu przeciw hrabiemu i informuje o tym, że przekonana o śmierci Manrica Leonora wstąpić zamierza do klasztoru.

Odsłona 2 Do klasztoru przybywa hrabia, by porwać Leonorę. Gdy ta nadchodzi w orszaku mniszek, pojawia się Manrico ze swą drużyną. Leonora rzuca się w ramiona ukochanego. Hrabia przysięga zemstę.

Akt III Odsłona 1 Hrabia di Luna oblega zamek, którego broni Manrico i w jego ręce wpada Azucena. Hrabia sądzi, że jest ona zabójczynią jego brata i matką Manrica.

Odsłona 2 W czasie ślubu Manrica i Leonory pojawia się posłaniec z wieścią o pojmaniu Azuceny. Manrico wyrusza na pomoc uwięzionej.

Akt IV Odsłona 1 Po przegranej bitwie Manrico trafia do niewoli. Kiedy Leonora ofiarowuje hrabiemu siebie w zamian za uwolnienie Manrica, hrabia cofa wyrok śmierci. Nie wie jednak, że Leonora nigdy nie będzie do niego należała, gdyż właśnie zażyła truciznę.

Odsłona 2 W celi zjawia się Leonora i zwiastuje ukochanemu wolność. Manrico nie chce przyjąć jej ofiary. Obrzuca ją obelgami i posądza o zdradę. Leonora umiera i dopiero wtedy Manrico pojmuje swój błąd. Hrabia każe wykonać wyrok śmierci. Azucena w milczeniu patrzy na egzekucję, a potem oznajmia hrabiemu, iż zabił własnego brata.

Organizator: Multikino S.A. Producent: CMajor, Unitel Classica Dystrybutor: Rising Alternative

Nośnik / Technologia: Odtworzenie, kinowy format cyfrowy zgodny ze standardem DCI, High Definition.

Patroni: Mediarun.pl, Tygodnik Przegląd, Miesięcznik Stolica, Infomusic.pl, Polskamuza.eu, Opera.info.pl, Superstarsi.pl oraz RMF Classic.

Mecenasem projektu ?Opera i Balet HD w Multikinie? jest firma OSRAM. Szczegóły i bilety: www.multikino.pl


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz