Tam gdzie wódka ma czarny kolor! Od ?A? jak ABBA, do ?Z? jak ?Zabójcy bażantów? ? czyli alfabet mrocznej Skandynawii.

24 kwietnia na ekrany kin powrócą detektywi z Departamentu Q., którzy w thrillerze ?Zabójcy bażantów? spróbują rozwikłać kolejną makabryczną zbrodnię sprzed lat. Przy okazji premiery duńskiego hitu wszech czasów zapomnijmy na chwilę o Bergmanie, Larsa von Triera zamieńmy na Larsa Ulricha i odkryjmy tajemnice rozrywkowego, pachnącego popcornem kina Skandynawii, które nie od dziś sensacją, thrillerem i horrorem stoi!

Skandynawia? Noc trwa tu pół roku, wódka ma kolor czarny, a nawet lukrecja potrafi być słona. Gdy dodać do tego największy w Europie odsetek samobójstw, otrzymujemy Mordor wcielony ? idealny inkubator dla klimatycznej literatury i kina z dreszczykiem. A to właśnie one (nie ropa, nie gaz ziemny, czy meble z Ikei) stanowią dziś najważniejsze dobro eksportowe Skandynawii i z powodzeniem podbijają serca widzów i czytelników.

Gdzie szukać klucza do fenomenu twórczości Skandynawów i skąd bierze się siła, z jaką filmy o północno-europejskim rodowodzie szturmują słupki oglądalności i topowe miejsca w box office?ach? Agnieszka Holland, reżyserka kilku odcinków amerykańskiej wersji ?Dochodzenia? twierdzi, że to zasługa świetnej narracji oraz konwencji, będącej w opozycji do klasycznego hollywoodzkiego kina z happy endem i aktorkami o urodzie modelek. David Fincher (?Dziewczyna z tatuażem") wypowiada się bardziej metaforycznie, sugerując, że tym ?czymś? są wiarygodni bohaterowie i spowijający ich gęsty, nieustanny mrok. To z ich połączenia ma rodzić się unikatowy charakter dzieł, które na całym świecie pokochały miliony.

?Björn Ulvaeus z grupy ABBA powiedział kiedyś, że my, Skandynawowie, mamy w sobie wrodzoną melancholię. Rozumianą nie jako depresyjność, ale stale towarzyszący pierwiastek mroku. I to właśnie on daje nam swoistą przewagę w zakresie sztuki? W sumie to zabawne, że takie zdania padły z ust kogoś z ABBA" ? śmieje się Nikolaj Lie Kaas, odtwórca głównej roli w ?Zabójcach bażantów?.

Wybierając się na film z udziałem ulubionego aktora Duńczyków, warto przypomnieć sobie kilka innych perełek z krainy Wikingów. Szczególnie tych spoza kanonu popularnych ekranizacji skandynawski kryminałów, o których napisano i powiedziano już chyba wszystko. Na rozgrzewkę przez ?Zabójcami? świetnie sprawdzi się chociażby ?Pozwól mi wejść? ? szwedzki horror o dzieciach-wampirach. Adrenalinę podniosą zdumiewający ?Łowcy trolli? i ich zmagania z ożywioną mitologią. Uroki norweskiej przyrody rozsławi krwawe ?Zombie SS?, a do piekła betonowych blokowisk przeniesie nas psychothriller ?Babycall?. Jeśli komuś wciąż mało, to chłopcy z poprawczaka zapraszają na Bast?y ? ?Wyspę skazańców?, a pewna niegrzeczna dziewczyna oprowadzi was po rodzinnych stronach w thrillerze ?Metalhead?.

I tak oto, przepełnieni mrokiem i odpowiednio nasyceni powietrzem fiordów, możemy udać się na premierowy obraz ?Zabójców bażantów?. Thriller o detektywach z Departamentu Q ? zajmującego się nierozwiązanymi i przeterminowanymi sprawami został najbardziej kasowych duńskim filmem wszech czasów, detronizując na lokalnym rynku największe hity Hollywood! W najnowszej odsłonie przygód bohaterowie ekranizacji powieści mistrza skandynawskiego kryminału Jussiego Adler-Olsena (miliony sprzedanych egzemplarzy w całej Europie!) próbują rozwikłać makabryczną zbrodnię sprzed lat.

Choć rzekomy zabójca odbył karę więzienia, na policję zgłasza się świadek, który rzuca nowe światło na dawno zamkniętą sprawę. Podejrzani ? byli uczniowie prestiżowej szkoły z internatem ? aktualnie należą do elity duńskiego społeczeństwa. Detektyw Carl M?rck (Nikolaj Lie Kaas) i jego asystent Assad muszą rozwikłać zagadkę i znaleźć sposób na pociągnięcie do odpowiedzialności prawdziwych morderców. Czy pomoże im w tym bezdomna Kimmie, niegdyś uczennica tej samej ekskluzywnej szkoły, która była zamieszana w tajemnicze wydarzenia sprzed lat?

?Czułem uderzenia ciepła, a krew dosłownie gotowała mi się w żyłach?. Tak o ?Zabójcach? pisał w emocjonalnej recenzji redaktor Twitch Film, zaś Trueview rekomendował, że ?musicie ten film zobaczyć?! A pierwsze krajowe recenzje? Te potwierdzają wyroki zachodnich publikacji ??Zabójcy bażantów? to świetnie zrealizowane i klimatyczne kino kryminalne, które doskonale wpisuje się w najnowsze trendy skandynawskich produkcji opowiadających w efektownej formie o mrokach ludzkiej natury. Mam wielką nadzieję, że Carl M?rck i Assad wrócą jeszcze nie raz na ekrany kin, bowiem w tym klasycznym i wyrazistym duecie tkwi potencjał na wspaniałą filmową serię kryminałów, o których będzie się jeszcze długo pamiętać? (Onet).

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz