Tabletka z krzyżykiem – recenzja DVD ?Panaceum?

Największym grzechem w komentowaniu tego filmu jest szczegółowe streszczanie jego fabuły. Bo największą przyjemnością w ?Panaceum? to stopniowe jej odkrywanie. Tutaj nawet to, co wydawało się oczywiste od początku, wraz rozwojem tej filmowej opowieści zaskakuje i nabiera nowych znaczeń. Precyzyjna konstrukcja i subtelnie rozkładane tępo powodują, że thriller ten wciąga i silnie angażuje widza w opowiadane zdarzenia. Cały klimat stworzony wokół głównej bohaterki -Emily Taylor jest podejrzanie spokojny i kojący. Czujemy się po prostu jak po zażyciu mocnej tabletki stopniowo uśmierzającej ból. Lecz to tylko chytry zabieg reżysera - Stevena Soderbergha, u którego widać fascynację stylem Alfreda Hitchcocka.

Emily od początku absorbuje widza emocjonalnie swoją sytuacją życiową. Okazuje się, że z dnia na dzień traci nie tylko męża, pieniądze i spokojne, ułożone życie, ale i marzenia, bez których nie potrafi dalej funkcjonować. Z tego powodu zapada w głęboką depresję, z której próbuje ją wyciągnąć najpierw dr Victoria Siebert (Catherine Zeta-Jones), a potem dr Jonathan Banks (Jude Law). Ten ostatni, za namową Siebert, proponuje Emily terapię nowym lekiem, który głośno reklamowany daje także spektakularne rezultaty. Wkrótce kobieta zaskakuje nie tylko widzów, ale i siebie samą, dopuszczając się morderstwa. Czy Emily jest w tej sytuacji ofiarą skutków ubocznych innowacyjnego leku? Etykietka pokrzywdzonego nie raz zmieni adresata. Soderbergh zamazuje tutaj granice między poczuciem winy i niewinności. Apatyczna bohaterka i jej sugestywnie pokazywana depresja są formą uśpienia czujności nie tylko widza, ale i dra Banksa, za sprawą którego zaczniemy stopniowo odwijać  ten papierek zwany lekiem na wszystko. Z początku stereotypowy przystojniaczek okaże się przebiegłym graczem, dzięki któremu reżyserowi uda się suspens, który podniesie ?Panaceum? na wyższy poziom.

Bo to, co towarzyszy filmom Soderbergha od początku to nie tylko dobra dawka rozrywki i komercyjne, solidne kino gatunkowe. W swoje wypowiedzi ten amerykański reżyser, producent oraz prekursorski operator w jednym, obwarowuje ważnym i aktualnym, często niewygodnym, komentarzem społecznym. Każdy pamięta na pewno ?Erin Brockovich? i walkę jednostki w służbie tysięcy z potężnym koncernem. Tym razem  Soderbergh bierze na tapetę koncern farmaceutyczny. Jednak nie można powiedzieć, że autor ?Panaceum? rozprawia się z kimkolwiek w tym filmie. Jego głos w sprawie jest jedynie przypisem do całej historii. Pokątne sygnały rozmieszczone w całym tym dramacie każą się jednak zastanowić, szczególnie w dobie kryzysu ekonomicznego, nad siłą manipulacji we współczesnym świecie. Mąż Emily trafia do więzienia za przestępstwa finansowe. Antydepresant, który stosuje główna bohaterka - Ablixa to świetnie wypromowany specyfik, za którym stoją ciężkie pieniądze i kilku karierowiczów, dla których liczy się przede wszystkim zysk. W krytyce cwanych i podstępnych sztuczkach marketingowych znalazło się także pytanie o ułudę, czyli o tytułowe panaceum. Dla Soderbergha marketingowy ?lek na wszystko? ma skutki uboczne i nie są one bynajmniej fizyczne, są bardziej przyziemne niż nam się wydaje.

Ten niezwykle produktywny reżyser zapowiadał, że tym filmem żegna się z kinem. Byłoby to udane przypieczętowane kariery, jednak Soderbergh postanowił zrobić to z większą pompą i odsunął w czasie ten moment. Ostatecznie rozstanie się z fanami filmem ?Wielki Liberace?, którego premiera w Polsce już 29 listopada. Błyszcząca i mieniąca się opowieść o gejach będzie więc najświeższym wspomnieniem o Stevenie Soderbergh?u - reżyserze. Warto więc na taką okoliczność zaopatrzyć się w świetnie wydanie DVD z jego ostatnim kinowym filmem, wszak biograficzny dramat o Valentino Liberace został stworzony na zlecenie HBO i w Stanach trafił od razu do telewizji. Świetne aktorstwo, misterna struktura narracyjna, choć nieco przewidywalna pod koniec, do tego zapadająca w pamięć letargiczna i zmysłowa muzyka sprawią, że ?Panaceum? podziała jak dobra tabletka na troski codzienności. W dodatku zamieszczone zostały wywiady z odtwórcami głównych ról, materiały z planu - podglądające ekipę przy pracy nad filmem. Na płycie zamieszczono również zwiastuny filmów, które niebawem wejdą na ekrany kin oraz tych, które oczekują na premierę DVD.


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz