Ta historia mrozi krew w żyłach! Koniec zdjęć do filmu „Amok” w reżyserii Kasi Adamik.

22 czerwca padł ostatni klaps na planie filmu ?Amok? ? ekranizacji kontrowersyjnej historii morderstwa, opisanego na kartach powieści. ?Amok? ? najnowszy film Kasi Adamik, według scenariusza Richarda Karpala, powstał na podstawie głośnej książki Krystiana Bali pod tym samym tytułem. Aktualnie Bala odsiaduje wyrok za zabójstwo. W wydanej w 2003 roku książce ?Amok? skazany opisał zbrodnię bardzo podobną do tej, o którą został oskarżony!

Amok 1

Krystian Bala (Mateusz Kościukiewicz) właśnie wydaje swoją najnowszą powieść ?Amok?, która przypadkowo trafia w ręce inspektora Jacka Sokolskiego (Łukasz Simlat), wycofanego introwertyka z mroczną przeszłością. Dociekliwy funkcjonariusz odnajduje podobieństwa między opisaną w książce zbrodnią a brutalnym zabójstwem niejakiego Mariusza Roszewskiego sprzed kilku lat.

W rolę Krystiana Bali wcieli się Mateusz Kościukiewicz, jeden z najzdolniejszych europejskich aktorów, zdobywca tytułu Shooting Star na Berlinale 2014. Jego żonę, Zofię, zagra Zosia Wichłacz, laureatka nagrody Złote Lwy, otrzymanej za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie ?Miasto 44?. W roli policjanta Jacka Sokolskiego, który z determinacją próbuje rozwikłać tajemnicę skrywaną przez głównego bohatera zobaczymy Łukasza Simlata (?Karbala?, ?Moje córki krowy?, ?Krew z krwi?).

Książka jest dla mnie motorem do budowy psychologicznej postaci, ale też elementem obsesji jednego z bohaterów ? policjanta, który zajmuje się sprawą Krystiana Bali. Na pierwszym planie rozgrywa się pojedynek dwóch mocnych postaci, które nie potrafią bez siebie funkcjonować ? jeden determinuje działania drugiego i odwrotnie ? mówi reżyserka, Kasia Adamik.

Kiedy po raz pierwszy usłyszałam o historii Krystiana Bali nie mogłam w nią uwierzyć. A potem nie potrafiłam już o niej zapomnieć. Z jednej strony jest to prawdziwa opowieść o realnych, żywych ludziach, którzy do dziś mieszkają gdzieś we Wrocławiu. Z drugiej strony to zaskakująca, nasycona pożądaniem i brutalnością przypowieść, skonstruowana jak mistrzowski thriller psychologiczny. Przeplatają się w niej: miłość, zdrada, morderstwo i niepohamowana ambicja, które pchają akcję do przodu, nie pozostawiając żadnych mielizn i słabych punktów. Od samego początku zadajemy sobie pytanie, czy Krystian jest mordercą, czy też stał się ofiarą własnej ambicji i nieszczęśliwego splotu okoliczności ? dodaje.

Historia, która mrozi krew w żyłach!

Amok

W 2000 roku policja znajduje ciało Dariusza Janiszewskiego, ale jeszcze wtedy nie udaje połączyć się brutalnego zabójstwa z osobą Krystiana Bali. Sytuacja zmienia się, gdy w 2003 roku ukazuje się powieść Bali, w której opisuje on zbrodnię bardzo podobną do tej sprzed trzech lat. W 2005 roku policja ponownie rozpoczyna dochodzenie w sprawie morderstwa Janiszewskiego. W 2007 roku Krystian Bala zostaje skazany na 25 lat więzienia, po tym jak biegli sądowi stwierdzają istnienie podobieństwa pomiędzy historią pisarza a postacią książkowego bohatera ? Chrisa.

Premiera filmu w reżyserii Kasi Adamik, zaplanowana jest na 2017 rok. Dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

Źródło:materiały prasowe Fot.Witold Bączyk
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz