Szef Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji zachwycony „Sicario”

"Sicario" to mocny, momentami brutalny film przedstawiający funkcjonowanie karteli narkotykowych, proceder handlu narkotykami pomiędzy Meksykiem a USA, działania CIA i FBI w tym zakresie. To również obraz brutalności działań karteli narkotykowych na terenie Meksyku i bezradności tamtejszej policji.

Sicario to nie tylko kinowa rozrywka, ale film bardzo realistyczny. Obraz bardzo dobrze ocenia insp. Waldemar Krawczyk ? Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.

Z punktu widzenia mojego doświadczenia zawodowego związanego przez wiele lat ze zwalczaniem międzynarodowej przestępczości narkotykowej a także wiedzy nabytej w trakcie mojego pobytu w Meksyku, gdzie szkoliłem Policję Federalną w tym zakresie, szczególnie istotne były te wątki, które odzwierciedlały rzeczywistą sytuację w Meksyku i na pograniczu z USA ? powiedział insp. Krawczyk po pokazie filmu.

Reżyserowi zależało na tym, aby pokazać, w jaki sposób wygląda zwalczanie karteli od strony meksykańskiej. Na to uwagę zwrócił również insp. Krawczyk.

W bardzo prawdziwy sposób przedstawiona została rola policji lokalnej pracującej na rzecz kartelu narkotykowego. W praktyce w Meksyku policja lokalna nie zajmuje się zwalczaniem przestępczości narkotykowej, jest to zadanie Policji Federalnej i ostatnio również wojska. Policja lokalna jest kompletnie bezsilna w stosunku do karteli a jakiekolwiek próby zmiany tej sytuacji kończą się najczęściej śmiercią próbujących wypełniać swoje obowiązki policjantów i ich rodzin.

Wojny narkotykowe trwają w Meksyku nieprzerwanie od lat 90. Na początku były to jedynie starcia między samymi kartelami, które nie pochłaniały dużej liczby ofiar, a w szczególności ludności cywilnej. Wszystko zmieniło się od momentu rozbicia w Kolumbii dwóch największych karteli: Kartelu z Cali i Kartelu z Medellín. Meksykańskie kartele narkotykowe osiągnęły dominującą pozycję w sprzedaży narkotyków do Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu pozyskały olbrzymie środki finansowe, które przeznaczają na prowadzenie walk, zakup broni, najemników oraz korumpowanie polityków, wojska i policji. Do tego doszły co raz bardziej krwawe wojny, których ofiarami stawali się niewinni ludzie. Władze cały czas przymykały na to oko. Dopiero w 2006 roku wybrany na prezydenta Meksyku Felipe Calderón skierował do walki z kartelami wojsko. Dokonano wielu aresztowań, wielu członków gangów także zginęło podczas strzelanin. Akcje te nie przyniosły wymiernych efektów ? po osłabieniu jednego kartelu w siłę rosną pozostałe. Szacuje się, że od 2006 roku do chwili obecnej zginęło w Meksyku ponad 60 tys. osób. Większość z nich to ludność cywilna, której śmierć wykorzystywana jest do walki karteli z legalnymi władzami.

Mimo wysiłku władz amerykańskich nie udaje się w pełni kontrolować granicy, a przemyt narkotyków jest ciągle jednym z najbardziej dochodowych przestępstw. Amerykanie próbują również zapobiegać temu procederowi szkoląc meksykańskie siły antynarkotykowe lub finansując takie szkolenia prowadzone przez ich parterów. ? dodaje insp. Krawczyk.

insp. dr Waldemar Krawczyk jest absolwentem Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zaocznego Studium Kryminalistyki w Szczytnie. Tytuł doktora nauk chemicznych uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na podstawie pracy poświęconej profilowaniu amfetaminy, za którą uzyskał nagrodę Polskiej Akademii Nauk za najlepszą pracę doktorską z chemii analitycznej. Od 1990 roku ekspert Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego KGP specjalizujący się w badaniu narkotyków. Twórca systemu profilowania amfetaminy w Polsce oraz ekspert tworzący system profilowania w Europie. Od 2007 roku ekspert Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Centralnego Biura Śledczego KGP specjalizujący się w zwalczaniu międzynarodowej przestępczości narkotykowej. Od 2010 roku Naczelnik Wydziału Operacji Międzynarodowych CBŚ KGP odpowiedzialny za całokształt współpracy międzynarodowej Centralnego Biura Śledczego. Od 2003 roku ekspert wiodący w Horyzontalnej Grupie do Spraw Narkotyków Rady Unii Europejskiej (HDG), w trakcie polskiej prezydencji w Radzie UE przewodniczący HDG. Od 2012 roku przewodniczący grupy EMPACT (European Multidisciplinary Platform Against Criminal Threats) narkotyki syntetyczne zwalczającej przestępczość narkotykową w UE. Twórca Międzynarodowego Centrum Szkoleniowego Zwalczania Nielegalnych Laboratoriów, jedynego w Europie centrum szkolenia policjantów i ekspertów kryminalistyki w zakresie zwalczania nielegalnej produkcji narkotyków, w którym szkolili się przedstawiciele 42 państw z Europy i Azji. Koordynator grupy ekspertów szkolących Policję Federalną Meksyku w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej (2012 r). Od 2013 r Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz