„System” zakazany w Rosji!

Putin boi się Toma Hardy?ego?

Rosyjskie Ministerstwo Kultury, na kilka dni przed premierą, zakazało wyświetlania amerykańskiego thrillera "System" (Child 44). Akcja filmu, opartego na powieści Toma Roba Smitha, rozgrywa się w stalinowskiej Rosji. Film uznano za ?niedopuszczalny i szkodliwy? dla wizerunku Rosji. Komentarze ekspertów są jednoznaczne ? w Rosji ?nic się nie zmieniło?.

"System" (Child 44) to opowieść o losach agenta służb bezpieczeństwa (w tej roli Tom Hardy), który wbrew zakazom władz sowieckich, próbuje wytropić zabójcę kilkudziesięciu dzieci. Zarówno powieść, jak i film, została zainspirowana historią seryjnego mordercy Andrieja Czikatiły, znanego jako ?Rzeźnik z Rostowa?.

Rosyjskie Ministerstwo Kultury, po wtorkowym pokazie filmu dla rosyjskich urzędników i ?ekspertów?, wydało oświadczenie, z którego wynika, że treść filmu ?przeinacza fakty historyczne? i w sposób niewłaściwy pokazuje wydarzenia dotyczące historii ZSRR, a także fałszywie przedstawia ?wizerunek i charakter obywateli radzieckich tamtych czasów". Ministerstwo uznało także, że niedopuszczalne jest granie filmu w przeddzień obchodów związanych z 70. rocznicą zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami.

Stanisław Ciosek, były ambasador w ZSRR i Rosji, powiedział, że film obnaża działanie systemu totalitarnego, pokazuje jak system wciąż próbuje utrzymać status quo  i trzeba go zobaczyć ?ku przestrodze?. Zakaz wyświetlania filmu to kolejny przykład zaostrzania rosyjskiej cenzury i blokowania dzieł ?ideologicznie niepoprawnych?. Kilka miesięcy temu, międzynarodowy sukces ?Lewiatana? Andrieja Zwiagincewa, wywołał szeroką dyskusję w Rosji, a Ministerstwo Kultury w Moskwie w trybie pilnym przygotowało projekt ustawy, zakazującej dystrybucji filmów ?oczerniających Rosję i zagrażających jedności narodowej?.

Polskim dystrybutorem filmu jest Monolith Films. Obraz wejdzie na ekrany polskich kin już 24 kwietnia.

Wyprodukowana przez Ridleya Scotta ekranizacja, wydanej także w Polsce, bestsellerowej powieści ?System? Toma Roba Smitha. Hollywoodzki debiut Agnieszki Grochowskiej.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz