„Syn Szawła” oraz „Barany. Islandzka opowieść”, powalczą o główną nagrodę na Camerimage 2015

W dniach 14-21 listopada 2015 w Bydgoszczy odbędzie się 23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE 2015, największego i najbardziej znanego festiwalu poświęconego sztuce autorów zdjęć filmowych. W programie festiwalu - w tym również w sekcjach konkursowych - znalazło się 5 tytułów z katalogu Gutek Film.

Do Konkursu Głównego imprezy zakwalifikowały się dwie premiery GF na 2016 rok - "Barany. Islandzka opowieść" Grímura Hákonarsona (w kinach od 19 lutego) oraz "Syn Szawła" László Nemesa (w kinach od 22 stycznia) - które powalczą o najważniejszą nagrodę festiwalu: Złotą Żabę. Celem Konkursu Głównego Camerimage jest prezentacja filmów o szczególnych walorach wizualnych oraz wybór i nagrodzenie autorów najlepszych zdjęć filmowych przez międzynarodowe Jury.

O nagrody powalczy również "Intruz" Magnusa von Horna, który pokazany zostanie w dwóch sekcjach konkursowych: Konkursie Debiutów Operatorskich oraz Konkursie Filmów Polskich. Do Konkursu Filmów 3D natomiast zakwalifikował się film "LOVE" Gaspara Noé. Oba filmy można było już oglądać na ekranach polskich kin.

Przedpremierowo w ramach pokazów specjalnych zaprezentowany zostanie również film "Opiekun" Michela Franco, z Timem Rothem w roli głównej.

SYN SZAWŁA reż. László Nemes w kinach o 22 stycznia 2016

Rok 1944, Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando ? oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady ? na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.

Debiut 38-letniego László Nemesa ? nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes ? przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.

?Syn Szawła? powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat. Być może dlatego Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu ?Shoah?, przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa i podziękował mu za film.

?Syn Szawła? to perfekcyjny, porażający i trzymający w napięciu obraz, który przejdzie do historii kina.

BARANY. ISLANDZKA OPOWIEŚĆ reż. Grímur Hákonarson w kinach od 19 lutego 2016

Zwycięzca sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes. Komediodramat Grimura Hákonarsona rozgrywa się w scenerii dalekiej Północy i opowiada historię dwóch braci, mieszkających na odludziu. Gummi (Sigurdur Sigurjónsson) i Kiddi (Theodor Júlíusson) są rywalizującymi ze sobą hodowcami rzadkiej odmiany islandzkich owiec. Żyją w zgodzie z wielowiekową tradycją. Ceniąponad wszystko swoją wolność. A przy tym nie rozmawiają ze sobą od czterdziestu lat. Listy dostarczane z pomocą pasterskiego psa są jedyną formą ich sporadycznej komunikacji. Wieloletni braterski spór nabiera nowej siły, gdy nieprzewidziane zdarzenia zagrożą ich dotychczasowemu życiu.

?Islandzka opowieść? ? islandzki kandydat do Oscara ? jest przepełniona błyskotliwymi obserwacjami, ciepłem i ironicznym humorem. Reżyser przenikliwie ukazuje obraz ludzi broniących ? czasem w uparty, a czasem w komiczny sposób ? swojego stylu życia i niezależności. Film Hákonarsona to hymn na cześć przekornej ludzkiej natury, która w najtrudniejszej sytuacji potrafi zachować się w nieprzewidywalny, budzący podziw sposób. Finał ?Islandzkiej opowieści? ? jedna z najbardziej wzruszających scen w kinie europejskim ostatnich lat ? nie pozostawi nikogo obojętnym.

CAMERIMAGE 14-20 listopada 2015

Źródło: materiały prasowe

 
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz