SYBERIADA POLSKA

Produkcja: Polska
Reżyseria: Janusz Zaorski
Scenariusz: Michał Komar, Maciej Dutkiewicz
Obsada: Adam Woronowicz, Urszula Grabowska, Sonia Bohosiewicz, Paweł Krucz
Gatunek: dramat
Dystrybutor: Kino Świat
Opis filmu/opis dystrybutora:

Jedna z największych produkcji ostatnich lat, która z epickim rozmachem opowiada przejmującą historię Polaków deportowanych w latach 40. na Syberię. Pierwszy europejski film fabularny zrealizowany w majestatycznych i surowych syberyjskich warunkach.

Dramatyczne losy Jana Doliny (Adam Woronowicz), jego żony (Urszula Grabowska) i dzieci, którzy - po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie - zostają wywiezieni na Syberię, gdzie muszą stawić czoło NKWD, nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i bezlitosnej naturze. Ich jedyną bronią są miłość, odwaga i nadzieja?

?Syberiada polska" to powrót Janusza Zaorskiego do kina historycznego, które przyniosło mu największe sukcesy międzynarodowe (Srebrny Niedźwiedź MFF w Berlinie za ?Matkę Królów?, Grand Prix MFF w Locarno za ?Jezioro Bodeńskie?).

W obsadzie spotkali się znakomici aktorzy kilku generacji. Między innymi: Adam Woronowicz (?Popiełuszko. Wolność jest w nas?), Jan Peszek (?Pożegnanie jesieni?), Sonia Bohosiewicz (?Obława?), Urszula Grabowska (?Joanna?) oraz Natalia Rybicka (?Chrzest?). Wspierają ich aktorzy ukraińscy - między innymi znany z produkcji Petera Weira ?Niepokonani? Igor Gniezdilow, a także Andrii Zhurba i Valeria Guliaewa.

Autorem imponujących dekoracji jest wybitny scenograf Janusz Sosnowski (?Przesłuchanie?), który w skali 1:1 zrekonstruował syberyjski obóz Kalucze. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski (?Ogniem i mieczem?).

Premiera DVD: 10 października 2013
Nośnik: DVD

Język: polski, rosyjski (lektor) Napisy: angielskie, niemieckie, ukraińskie Czas: 126 min Format: 2.35:1 (16:9) Dźwięk:  5.1 Dodatki: zwiastun filmu, wywiady, making of filmu, teledysk: Anna Wyszkoni i Piotr Cugowski, making of teledysku


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz