Światowa premiera filmu ?Maria Skłodowska-Curie? w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

?Maria Skłodowska-Curie? ? wystawna, międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki ? Marii Skłodowskiej-Curie, znalazła się w programie 40. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Pokaz na prestiżowej imprezie, na której ? według Hollywood ? ?rodzą się Oscary?, będzie światową premierą wyczekiwanego obrazu. ?Maria Skłodowska-Curie? zostanie zaprezentowana na festiwalu w elitarnej sekcji ? ?World Contemporary Cinema? (?Światowe Kino Współczesne?). Uroczysta premiera obrazu w Toronto odbędzie się 9 września 2016 roku. Swoją obecność na TIFF potwierdziła już odtwórczyni głównej roli ? Karolina Gruszka.

FOTO: Grzegorz Hartfiel

?Maria Skłodowska-Curie? to historia niezwykłej kobiety, która opuszcza ojczyznę i wyjeżdża do Francji, by rozpocząć karierę naukową. A przy tym niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków ? miasta intryg, romansów, sztuki i odkryć, które zmieniały świat. W roli tytułowej występuje Karolina Gruszka. Partnerują jej m.in. Izabela Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej ? siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein oraz Daniel Olbrychski jako Emile Amagat ? zagorzały przeciwnik Marii.

Festiwal w Toronto, gdzie odbędzie się światowa premiera ?Maria Skłodowska-Curie?, uznawany jest za jeden z najważniejszych międzynarodowych festiwali filmowych na świecie ? zaraz obok Cannes, Wenecji i Berlina. To tu ? według Hollywood ? mają ?rodzić się? przyszłe Oscary. Impreza różni się od pozostałych tym, że ma charakter przeglądu, a nie konkursu. Tak jest od pierwszej edycji, która odbyła w 1976 roku. W trakcie festiwalu nie obraduje jury, jednak pokazywane produkcje mają szanse zdobyć nagrodę publiczności, nagrodę akredytowanych dziennikarzy lub stowarzyszenia krytyków międzynarodowych FIPRESCI. Właśnie tę ostatnią w 2013 roku otrzymała ?Ida? w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Tegoroczna edycja TIFF odbędzie się w dniach 8-18 września.

?Maria Skłodowska-Curie? to nie tylko wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu naukowca, odkrywczyni dwóch pierwiastków ? polonu i radu, ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji i wiedzy oraz nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. Jako pierwsza kobieta w Europie uzyskała tytuł doktora. W 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Była też pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych. Film w reżyserii Marie Noëlle to jednak przede wszystkim portret Skłodowskiej-Curie, jakiej nie znaliśmy ? czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności.

Producentem jest Pokromski Studio, firma, która ma na swoim koncie europejskie koprodukcje, m.in. polsko-niemiecki projekt ?Zimowy ojciec? (2011). Koproducentami są: P?Artisan Filmproduktion (Niemcy) i Sepia Production (Francja). Projekt został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, regionalny fundusz filmowy z Krakowa: KBF ? Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Łodzi: EC1 Łódź ? Miasto Kultury w Łodzi.

Film powstał w międzynarodowym zespole realizacyjnym: reżyseria ? Marie Noëlle (Francja), zdjęcia ? Michał Englert (Polska), scenografia ? Eduard Krajewski (Niemcy), kostiumy ? Cristobal Pidre, Florence Scholtes (Belgia), charakteryzacja ? Waldemar Pokromski, Mira Wojtczak (Polska), muzyka ? Bruno Coulais (Francja). Na ekranie polskim aktorom partnerują, m.in. André Wilms (?Człowiek z Hawru?) i Charles Berling (?Marsz pingwinów?, ?Miłość po francusku?) oraz niemieccy ? Sabin Tambrea (?Ludwik Szalony?) i Samuel Finzi (?Flemming?). Zdjęcia były realizowane od maja do lipca 2015 w Paryżu, Brukseli, Monachium oraz w Łodzi, Krakowie i Łebie.

Dystrybutorem światowym filmu jest Film Boutique (m.in. ?Wałęsa? Andrzeja Wajdy). Na polskie ekrany ?Marię Skłodowską-Curie? wprowadzi firma Kino Świat.

?Maria Skłodowska-Curie? to pierwszy tak intymny portret tej niezwykłej kobiety. Będzie to opowieść o jej smutkach i radościach, chwilach triumfu, jak i porażkach nie tylko w świecie nauki, ale przede wszystkim w jej życiu prywatnym i rodzinnym. To przez ten pryzmat chcemy ukazać nieznaną dotąd twarz naszej bohaterki. ? Mikołaj Pokromski, producent filmu.

Chciałabym, żeby ten film pokazał niewidoczną zza pomnikowej fasady kobietę z krwi i kości; Polkę, która musiała opuścić ukochaną ojczyznę, żeby móc poświęcić się nauce; osobę targaną sprzecznościami i dylematami, ale nigdy nietracącą z oczu celu. Moim celem jest przybliżenie widzom nieznanej do tej pory, ludzkiej twarzy tej bohaterki. Chciałabym, żebyśmy po obejrzeniu tego filmu zapamiętali Marię Skłodowską-Curie nie tylko jako kobiecą ikonę nauki, czy Polkę znaną na całym świecie, lecz przede wszystkim jako inspirującą, silną kobietą ? jednostkę wybitną pod każdym względem, zasługującą na podziw i godną naśladowania. ? Marie Noëlle, reżyserka.

Wyczekiwana produkcja z Karoliną Gruszką w polskich kinach w lutym 2017 roku.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz