Świat odkrywany na nowo ? recenzja TV Samsung HU8500

Bez wątpienia TV HU8500 to oczko w głowie firmy Samsung. Ten flagowy produkt o bardzo nowoczesnym designie szturmem zdobywa polski rynek. U odbiorców, którzy po raz pierwszy mają do czynienia z taką technologią, z pewnością wywoła ona całą paletę emocji. Absolutnie nie można przejść obok telewizora obojętnie, a to za sprawą?

Technologia 4K i zakrzywiony ekran

Zapytacie: po co to wszystko? Odpowiedź powinna zadowolić każdą wybredną duszę poszukującą innowacyjnych rozwiązań. Zacznijmy od pojęcia 4K ? co to oznacza i co z tego ma odbiorca? Ekrany telewizorów wyposażone w matryce 4K to nic innego jak rozdzielczość ekranu odpowiadająca parametrom 3840x2160 pikseli (obecne Full HD ma 1920x1080). Dla odbiorcy oznacza to (mówiąc prostym językiem) lepszą jakość obrazu uzbrojoną w wyraźnie większą szczegółowość. Widać dokładniej głębię, wyrazistość i czerń obrazu dotąd niespotykaną na ekranach telewizorów, co ogólnie daje wrażenie ?rzeczywistości? obrazu. Odczucia te mamy bez względu na to, czy oglądamy program publicystyczny, animację czy film fabularny.

Po co krzywić prosty liniowo telewizor? Właściwie też się nad tym zastanawialiśmy, ale w trakcie testów przekonaliśmy się o użyteczności tego zakrzywienia. Po pierwsze ? telewizor praktycznie w każdym domostwie jest traktowany jako mebel, więc jego nowy design sprawia, że staje się czymś całkowicie ekskluzywnym. Po drugie ? bez powodu producent tego nie zrobił. Zakrzywienie telewizora ma na celu zwiększenie kąta widzenia, co w praktyce oznacza wyeliminowanie ?negatywu?, którego doświadczamy, oglądając TV LCD z boku. Tu natomiast obraz jest widziany tak samo bez względu na to, w którym miejscu siedzimy (nie ma potrzeby siedzenia na wprost TV, by wszystko zobaczyć na ekranie).

Z menu za pan brat

Wchodząc w menu telewizora, możemy odnieść wrażenie, że się w nim pogubimy. Liczba ustawień jest imponująca, wystarczy jednak zaledwie kilka minut, by ?ogarnąć temat? i przystosować telewizor do naszych indywidualnych upodobań. Menu jest naprawdę banalnie proste. Poza tym w przypadku jakichkolwiek kłopotów z ustawieniami, mamy wsparcie w postaci instrukcji elektronicznej zainstalowanej w telewizorze.

Smart Control

Co to takiego? To świetne rozwiązanie w postaci małego, bardzo zgrabnego pilota (naszym zdaniem to najfajniejszy pilot, jaki do tej pory widzieliśmy). Samo wykonanie i wygląd zewnętrzny to sztuka sama w sobie. Rewelacyjnie układa się nawet w małej, kobiecej dłoni. Wszystkie przyciski na pilocie dostępne są w obrębie kciuka.

* to nie jest reklama lakieru do paznokci 🙂

Ale do czego służy?

Pilot ma wyznaczone różne zadania, z czego głównym jest nawigacja. Dzięki niej (to ten jasny punkcik na ekranie) możemy skorzystać z wielu funkcji, jakie posiada telewizor (a jest ich na prawdę bardzo dużo ? naliczyliśmy ponad 100). Wystarczy na panelu pilota wybrać funkcję SMART HUB i odkryją się przed nami 4 podstawowe funkcje.

fot. Monika Borowska
fot. Monika Borowska

Znajdziemy się w świecie programów TV, filmów i seriali, multimediów, które z powodzeniem możemy przeglądać przy pomocy tego intuicyjnego pilota. Zawsze wybierzemy coś dla siebie. Wystarczy kilka godzin, by całkowicie się do niego przyzwyczaić i używać bez większych problemów.

Wiemy już, że telewizor posiada niezwykle bogatą gamę funkcji. Aby je otwierać szybko, nie wystarczy zwykły procesor. Samsung zadbał i o ten aspekt, wyposażając HU8500 w procesor mocniejszy od standardowych czterordzeniowych. Oznacza to, że na ekranie obserwujemy całkowitą płynność przy otwieraniu różnych aplikacji czy kanałów telewizyjnych. Nawet przeglądarka internetowa zdaje się funkcjonować idealnie.

One Connect

To zewnętrzny moduł ze wszystkimi złączami połączony jednym kablem z telewizorem (nie będziemy się w końcu wkurzać na ogrom kabli). Odpowiada za odbiór i przetwarzanie sygnału. Do dyspozycji mamy tu wbudowany tuner DVB-C odpowiadający za odbiór sygnału z telewizji kablowej, tuner DVB-T, który pozwala cieszyć się dobrą jakością obrazu z telewizji naziemnej, a także tuner DVB-S2 pozwalający na odbiór telewizji satelitarnej. Do tego mamy gniazda USB 3.0 (podłączając dysk USB, możemy odtwarzać pliki w formacie AVI, H.264, MPEG4 MP4, MOV, MKV), USB 2.0 i 4 wejścia HDMI.

Wyposażenie, czyli moc aplikacji

Samsung HU8500 to prawie jak porsche najwyższej klasy. Umówmy się, jego aktualna cena (około 12 tys. zł za model 55?) znacznie przewyższa możliwości przeciętnego odbiorcy. Jednak telemaniacy posiadający sakiewkę z kilkoma sztukami złota na zbyciu, zakupując ten model telewizora, powinni być usatysfakcjonowani. Producent zadbał o to, by klient był zadowolony, udostępniając naprawdę ogromną ilość aplikacji. Mamy tu dostęp do takich przeglądarek VOD, jak między innymi Ipla, Cineman, Iplex, You Tube i wiele innych. Co prawda nie każdy film w ofercie Strefa VOD jest dostępny w 4K, ale to, co obecnie jest osiągalne, wygląda znakomicie i na łączu działa naprawdę dobrze.

Prawda jest taka, że nie można oderwać wzroku od obrazu w tak wysokiej jakości. Chociaż treści 4K w chwili obecnej nie jest jeszcze za wiele (liczymy na to, że już niedługo się to zmieni), to do dyspozycji mamy mnóstwo treści w formacie full HD, która na ekranie UHD prezentuje się bardzo dobrze.
"Hobbit: Pustkowie Smauga", reż. P. Jackson
dystrybucja na Blu-ray 3D, Blu-ray i DVD - Galapagos Films

Bo do tańca trzeba dwojga?

Niekoniecznie. Jednak dla odbiorców, którzy cenią sobie doskonałą jakość dźwięku, jako dodatek do TV polecamy Soundbary z rodziny Samsunga. Mieliśmy okazję przetestować model HW-750 składający się z listwy głośnikowej i suboofera. Co otrzymaliśmy? Niesamowite dźwiękowe wrażenia. Dzieje się tak za sprawą funkcji Surround Sound Expansion. Dźwięk płynący z urządzenia eliminuje efekt próżni, a my mamy wrażenie, że dźwięk pochodzi prosto z telewizora. Do tego za sprawą łącza Bluetooth można zdalnie uruchamiać głośniki i odtwarzać muzykę z telefonu (działa każdy telefon posiadający funkcję bluetooth ? sprawdziliśmy nawet na przestarzałej już Nokii 3210 classic). Zmianę pliku mp3 można obsługiwać pilotem bez konieczności sięgania po telefon.

Najciekawsze funkcje

? Wbudowana kamera: przeznaczona dla osób, które lubią komunikować się ze znajomymi za pomocą np. Skype.

? Obraz w formacie 3D: przy zakupie telewizora otrzymujemy 2 pary okularów aktywnych. Wystarczy je sparować z telewizorem, by w jednej chwili znaleźć się w świecie trójwymiarowego obrazu. Jakość obrazu porównywalna z tą oferowaną w kinach. Oglądając dowolny program, mamy możliwość zamiany programu nadawanego w formacie 2D na 3D.

? Wirtualna klawiatura: jest bardzo pomocna przy wyszukiwaniu treści w przeglądarkach internetowych. Przy pomocy pilota Smart Control z łatwością możemy wpisać dowolny tekst.

fot. Monika Borowska

? Tryb piłka nożna: w momencie wybrania tego trybu odbiorca uzyskuje lepszy kontrast, lepsze podświetlenie i nasycenie kolorów. W efekcie trawa na boisku jest bardziej zielona, a obraz żywszy. To idealny tryb dla zapalonego kibica, który pragnie poczuć unikalny klimat stadionu.

? Funkcja PIP (Picture in Picture): polega na jednoczesnym oglądaniu dwóch programów.

fot. Monika Borowska

Podsumowanie

Nie ma sprzętu całkowicie pozbawionego wad, jednak niezaprzeczalnie Samsung HU8500 to najbardziej ?wypasiony? telewizor, jaki dostępny jest na naszym rynku. Firma Samsung ma się czym chwalić, bo póki co to jedyny telewizor, w którym producent połączył zakrzywienie ekranu z rozdzielczością. Osoby, które zdecydują się go nabyć, z pewnością nie pożałują swojej decyzji. Doświadczą niezwykłego wrażenia nieprzyzwoitej wręcz przyjemności, ujrzą świat w zupełnie nowej odsłonie ? nieprawdopodobnie bogatej w szczegóły, z niewyobrażalnie czystym obrazem odwzorowującym rzeczywistość.

Ogólna ocena: 9/10

Szczególne podziękowania dla firmy Samsung Electronics Polska Sp. z o.o. za udostępnienie i możliwość przetestowania telewizora Samsung HU8500, a także dla firmy Galapagos Films, która jest jedynym dystrybutorem filmu "Hobbit: Pustkowie Smauga" na Blu-ray 3D, Blu-ray i DVD.

Wersja rozszerzona filmu swoją premierę będzie miała już 7 listopada.
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz