?Straszne skutki awarii telewizora?, czyli niedzielny dramat rodziny Homolków

Perypetie rodziny Homolków na stałe wpisały się do klasyki czeskiego kina. Pierwszy film trylogii wyreżyserowanej przez Jaroslava Papouška ? ?Straszne skutki awarii telewizora? ? to arcydzieło czechosłowackiej komedii, którego fenomen tkwi m.in. w doskonale dobranej obsadzie aktorskiej. Obraz zostanie wyświetlony 4 czerwca podczas warszawskiego festiwalu ?Buntownicy Kamery ? Czechosłowacka Nowa Fala? w kinie Iluzjon w Warszawie.

Straszne skutki awarii telewizora

Homolkowie postanawiają spędzić niedzielne popołudnie na przedmieściach Pragi, gdzie rozbijają piknik i cieszą się ze wspólnych chwil na świeżym powietrzu. Wypoczynek zakłóca jednak dobiegające z oddali wołanie o pomoc. Rodzina Homolków, podobnie jak i pozostali weekendowicze, nie jest skora do pomocy i decyduje się uciec z miejsca wydarzeń. Bohaterowie skazani są na spędzenie reszty niedzieli w domu. Czarę goryczy przelewa dodatkowo awaria telewizora, który był ich jedynym źródłem domowej rozrywki. Doprowadza to do kuriozalnych sytuacji, będących odzwierciedleniem modelu życia typowej czeskiej rodziny z okresu Praskiej Wiosny. Cały dzień jest zbiorem błahych sporów i kłótni, będących jakby nieodłączną częścią ich życia. Ironiczna komedia ma wyraźny podtekst satyryczno-krytyczny. Możemy się z Homolków śmiać, ale przy tym śmiechu ciarki chodzą trochę po plecach...

Najlepsze dzieła kina czechosłowackiego lat 60-tych będą prezentowane we wtorki w kinie Muranów oraz w czwartki w kinie Iluzjon. W programie znajdą się filmy niewyświetlane od ponad 50 lat, a także takie, które widzowie będą mieli szansę zobaczyć w Polsce po raz pierwszy, m.in. "Sklep przy głównej ulicy?, ?Miłość blondynki?, ?Palacz zwłok?, ?Morgiana?, ?Waleria i tydzień cudów? oraz ?Hotel dla cudzoziemców?. Festiwal obejmuje również panele dyskusyjne filmowych ekspertów oraz spotkania z twórcami czechosłowackiej Nowej Fali.

Źródło: informacja prasowa


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz