Starz na fali – serial Spartakus

  Jeszcze nie tak dawno mało popularna, płatna telewizja kablowa zaskoczyła widzów swoimi produkcjami serialowymi. Pod jej patronatem powstało kilka popularnych seriali, które z pewnością mile ?połechtają? najbardziej wymagających widzów. ? Spartakus ? Krew i piach? to oczko w głowie stacji, produkcja ta nakręcona z wielkim rozmachem, bardzo odważnym scenariuszem obfitującym w mnogość wulgaryzmów, mocno krwawe i spektakularne walki gladiatorów, przesiąkniętym wyjątkową seksualnością, w którym nie brakuje intryg, knowań... i miłości. To dobre kino dla widza szukającego mocnych wrażeń, każda wątek i scena wydają się być dopieszczone pod każdym względem. Technika i efekty specjalne ( zastosowana technika komiksowa) na początku mogą zrażać, ale takie chwilowe wrażenie szybko znika, kiedy tylko widz skupia się na fabule serialu, który wciąga i sprawia, że ogląda się go z wielkim zainteresowaniem nie mogąc się doczekać co będzie dalej. Z pewnością doskonała gra aktorska oraz mnogość różnorakich wątków powodują, że widz nie będzie się nudził śledząc uważnie każdy z nich i łącząc je ze sobą. ?Spartakus? to superprodukcja złożona z 3 części. Jako pierwszy sezon pojawił się na ekranach telewizorów ?Spartakus ? Krew i piach? ta część wprowadza widza w świat gladiatorów, którzy trenują (dla rozrywki i uciechy wyższych rangą Rzymian i plebsu) pod okiem słynnego Doctore ( Ojnomausa ). Wyjątkowo ciężkie treningi, sprawiają, że dla gladiatora najważniejsze jest przetrwanie na arenie, lub śmierć w chwale , ale tak naprawdę ten komfort dotyczy tylko najlepszych, którzy dzięki swej determinacji, woli walki i przychylności ludu rzymskiego są w stanie przeżyć, walcząc ze sobą o status ? Mistrza areny?. W postać Spartakusa wcielił się Andy Whitfield, który jak się okazało był doskonałym wyborem dokonanym przez twórców serialu, świetnie zbudowanym a jednak delikatnej urody, zdecydowanie przyciągającej wzrok widza. Z miejsca da się ? Go? lubić, wzbudza sympatię obserwatora. W pierwszych odcinkach Spartakus dał się poznać jako zbuntowany niewolnik niechętny do podjęcia walki ( stracił motywację do życia po rozdzieleniu go z żoną przez Glabera) dopiero po obietnicach Batiatusa, że ten odszuka jego żonę i sprowadzi ją do ludus, dokonuje się w nim przemiana w człowieka, który zaczyna cenić swoje życie i walczyć o przetrwanie. Wszystko jednak ma swoją cenę. Batiatus w zamian za sprowadzenie żony Spartakusa żąda od niego wygranych walk. Dochody z wygranych walk zapewnią Batiatusowi utrzymanie ludus i chwałę, której tak bardzo pragnie, co oczywiście w przyszłości miało zaprocentować wyższym stanowiskiem w hierachi rzymskiej, jednak nic nie jest dziełem przypadku... Serial z pewnością nie zawiódł, widzowi zapewnia niezapomniane i ekscytujące wrażenia. Główne postaci serialu.
Spartakus Urodzony wojownik i przywódca, niezwykle inteligentny, dobry strateg, sprawiedliwy, broniący słabszych, wykorzystuje swoją pozycję czempiona w ludus, by osiągnąć pewne korzyści i przywileje nie tylko dla siebie, był autorytetem wśród gladiatorów, Mistrz areny. Często nazywany ? Ten, który sprowadził deszcz?  
Kriksos Podobnie jak Spartakus, doskonały wojownik mający swoich zwolenników w ludus, dobrze przygotowany do walk na arenie przez Doctore. Był mistrzem areny zanim Spartakus przybył do ludus ? został nim  do momentu, aż Spartakus zostaje okrzyknięty Mistrzem po spektakularnym zwycięstwie nad niezwyciężonym Teoklesem. W tej walce Kriksos walczył u boku Spartakusa, ale miał mniej szczęścia i został ciężko ranny.  
Lukrecja Żona lanisty Kwintusa Batiatusa, zakochana w Kriksosie, wraz z mężem pragnąca zdobyć uznanie wśród wyższych rangą urzędników rzymskich. Zasłynęła jako utalentowana organizatorka przyjęć przepełnionych seksualnością.  
Kwintus Batiatus Lanista, syn właściciela ludus Tytusa Batiatusa, podczas nieobecności ojca zarządzał posiadłością, dzięki swojej przebiegłości i intrygom próbuje dostać się do grona wyższych urzędników rzymskich, stosuje metody nie do końca uczciwe. Pod jego okiem w ludus narodziły się gwiazdy areny takie jak Ganikus, Kriksos i Spartakus.
Doctore Gladiator, cieszący się uznaniem Batiatusa oraz innych gladiatorów. Do ludus trafił jako młody chłopak, kupiony jeszcze przez ojca Kwintusa Batiatusa za 10 denarów, wsławił się jako dobry nauczyciel gladiatorów, honorowy człowiek,  któremu jako jedynemu udało się przeżyć na arenie w starciu z Teoklesem . Przygotował Spartakusa i Kriksosa do walki z legendą areny ? Teoklesem.  
Ashur Syryjczyk z pochodzenia, nie lubiany przez gladiatorów, noszący znamię ludus ? B?, które według gladiatorów nie słusznie otrzymał od Batiatusa. Intrygant, człowiek od brudnej roboty i ciemnych spraw, prawa ręka Batiatusa, wypaczony moralnie, dbający tylko o swój tyłek. Zdrajca ? który wbije Ci nóż w plecy, jak tylko się odwrócisz.
Ilithyia Żona Klaudiusza Glabera, szukająca wrażeń, znudzona życiem, przyjaciółka Lukrecji, ?chodząca? intrygantka, lubi być w centrum uwagi, nie stroni od krwawych przyjęć organizowanych w domu Batiatusa, niczego nie robi bezinteresownie, często posługuje się szantażem na zasadzie ?coś za coś? ? szczera do bólu.  
Klaudiusz Glaber Nie spełniony zawodowo żołnierz rzymski, szczerze nienawidzi Spartakusa, którego za wszelką cenę próbuje zgładzić. Zostaje pretorem dzięki protekcji Ilithy?i u jej ojca. Ojciec Ilithyi traktuje go jako nieudacznika, o czym ciągle mu przypomina i wytyka przy każdej okazji.    
Naevia Niewolnica, a właściwie osobista niewolnica Lukrecji, która skrywa w sobie tajemnice swej pani, w zamian za to, żona Batiatusa zapewnia jej ochronę i broni jej czci ? jest nietykalna dla innych. Zjawia się na każde zawołanie swej pani, która obdarzyła ją zaufaniem. Zakochana w Kriksosie, który odwzajemnia jej uczucia.  
  ?Spartakus ? Krew i Piach? złożony z 13 odcinków odniósł niezaprzeczalnie sukces, twórcy zadowoleni z popularności serialu postanowili kontynuować opowieść o dzielnym Traku. Jednak wystąpił problem ? główna gwiazda serialu Andy Whitfield zachorował na raka. Kręcenie dalszych odcinków stanęło pod znakiem zapytania. Twórcy odroczyli na jakiś czas kontynuację Spartakusa tym samym dając  Andy?mu czas na leczenie i powrót do pracy. W tym czasie powstał prequel ?Spartakus ? Bogowie Areny?. Prequel liczy zaledwie 6 odcinków, tym razem jednak poznajemy innego mistrza areny Ganikusa. Twórcy serialu wprowadzają nas w świat życia gladiatorów w ludus Batiatusa jeszcze przed przybyciem Spartakusa. Prequel podobnie jak sezon pierwszy serialu obfituje w spektakularne sceny walki, wulgaryzm, intrygi, wątek miłosny i dygnitarzy, którzy zabawiają się kosztem słabszych. Twórcy zadbali o każdy detal serialu, widz nie będzie  miał czasu na nudę. Niestety, Andy Whitfield przegrał walkę z rakiem i zmarł. Mimo tej ogromnej tragedii dla rodziny, fanów serialu i twórców, podjęto jednak kontynuację nakręcenia dalszych części Spartakusa. Drugi sezon nosi nazwę ?Spartakus ? Zemsta? Andy?ego zastąpił 30 ? letni, młody australijski aktor Liam McIntyre. Stacja Starz ogłosiła iż, przygotowuje się do nakręcenia kolejnego sezonu ?Spartakusa?- pojawią się nowe osoby w postaci Juliusza Cezara i Marka Krassusa. Zdjęcia są zachęcające, jeśli to nie wystarcza, zapraszamy do obejrzenia zwiastunu
9.5/10 Od 2 oceniających.
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz