„Stan wyjątkowy” i „Żelazny most” – pierwsze premiery Dystrybucji Kinowej TVP

Już w listopadzie do kin wejdą pierwsze dwa filmy Dystrybucji Kinowej TVP:

„Stan wyjątkowy” - koprodukcja chorwacko-serbsko-polska w reżyserii nagradzanego na międzynarodowych festiwalach Vinko Bresana z Danielem Olbrychskim w roli Prezydenta. 

Surrealistyczna opowieść o szalonej kradzieży trumien ze szczątkami zmarłych prezydentów Chorwacji i Serbii; o generale, którego prześladuje pokusa popełnienia samobójstwa; ministrze chorwackiego rządu, który podczas uroczystości w więzieniu nieoczekiwanie zamyka się w jednej z cel i odmawia jej opuszczenia. W roli Prezydenta Chorwacji – wystąpił Daniel Olbrychski.

Polska premiera filmu będzie miała miejsce na 35. Warszawskim Festiwalu Filmowym w Konkursie Międzynarodowym

„Żelazny most” debiut reżyserski Moniki Jordan-Młodzianowskiej z Julią Kijowską, Bartłomiejem Topą i Łukaszem Simlatem w rolach głównych. Film miał premierę podczas 44. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, w Konkursie Głównym.

„Żelazny most” to dramatyczna opowieść o trójce bohaterów uwikłanych w miłosną relację. Pracujący na stanowisku sztygara Kacper (Bartłomiej Topa) ma romans z żoną swojego przyjaciela, Oskara (Łukasz Simlat), również górnika. Żeby móc spotykać się z kochanką Magdą (Julia Kijowska), Kacper wysyła Oskara do pracy na odległe i niebezpieczne odcinki kopalni. W czasie ich kolejnej schadzki w kopalni następuje tąpnięcie, a Oskar zostaje odcięty w zawalonym chodniku. Kochankowie rzucają się w wir akcji ratowniczej, muszą przy tym uporać się z poczuciem winy oraz świadomością, że pośrednio przyczynili się do dramatu  zasypanego męża i przyjaciela. Nie pomaga im w tym żywe uczucie, jakim nadal siebie darzą. Zbyt wiele pytań, niepodjętych decyzji zostaje nagle bez rozwiązania, a niemożność konfrontacji z zaginionym mężem zmusza kochanków do szukania odpowiedzi w samych sobie.

W rolach głównych w reżyserskim debiucie Moniki Jordan-Młodzianowskiej występują: Bartłomiej Topa, Łukasz Simlat i Julia Kijowska.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz