Spotkanie z Małgorzatą Szumowską w kinie Iluzjon

26 marca po projekcji, nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem na tegorocznym festiwalu w Berlinie filmu ?Body/Ciało?, zapraszamy na spotkanie z reżyserką ? Małgorzatą Szumowską.

Małgorzata Szumowska uznawana jest za jedną z najciekawszych i najbardziej obiecujących polskich reżyserek młodego pokolenia. O sile jej filmów, często dzielących publiczność i krytyków, świadczy odwaga i bezkompromisowość z jaką Szumowska porusza niełatwe tematy, jak: homoseksualizm księży (?W imię??) czy poszukiwanie sensu w śmierci (?A czego tu się bać??, ?33 sceny z życia?).

Szumowska to nie tylko reżyserka, to także scenarzystka i producentka większości swych filmów. Od zawsze niezależna, od zawsze realizująca swe pomysły niezależnie od opinii innych. Szybko jej talent reżyserski został dostrzeżony zarówno przez rodzime środowisko filmowe, jak i kolegów oraz krytyków z zagranicy. Już wczesne etiudy szkolne takie jak ?Cisza? święciły triumfy na festiwalach zagranicznych m.in. w Tel-Avivie czy Bolonii. W sumie Szumowska zdobyła ponad 40 wyróżnień. Do najważniejszych należą: Paszport Polityki 2008 oraz nagroda w Gdyni za reżyserię i ORZEŁ 2008 w kategorii najlepszy film za ?33 sceny z życia?; Srebrne Lwy za ?W imię..? i oczywiście Srebrny Niedźwiedź za ostatni film ?Body/Ciało?.

Spotkanie zakończy trwającą w Iluzjonie od 15 marca retrospektywę twórczości reżyserki, podczas której widzowie mieli okazję obejrzeć takie dzieła jak ?W imię??, ?33 sceny z życia?, ?Szczęśliwy człowiek? oraz ?Sponsoring?.

Rozmowę poprowadzi dziennikarz filmowy ? Artur Cichmiński.

20:00 projekcja filmu ?Body/Ciało? 21:30 spotkanie z reżyserką ? Małgorzatą Szumowską

Cyniczny prokurator i jego cierpiąca na anoreksję córka próbują odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Dziewczyna trafia do ośrodka terapeutycznego. Pewnego dnia terapeutka Olgi oznajmia jej, że jej zmarła matka skontaktowała się z nią z zaświatów i przekazała dla niej wiadomość. Oboje z ojcem będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć. ?Body/Ciało to opowieść o ciele, o naszym stosunku do niego, o relacji z nim. Z ciałem starym, ale i tym młodym, które za wszelką cenę chce być inne, jest nieakceptowane przez właściciela; o ciele, które już odeszło i jest tylko skorupą; o ciele astralnym, w które wierzy Anna. To również opowieść o kraju, o Polsce, która przecież też jest symbolicznym ?ciałem?; miejscem, po którym chodzimy, które kochamy lub nie znosimy? ? komentowała reżyserka. Film został uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszą reżyserię na tegorocznym festiwalu w Berlinie.

Ceny biletów na seans: 15 zł ? ulgowy; 17 zł normalny Wstęp na spotkanie wolny

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz