Spotkanie z Józefem Wilkoniem – 5 listopada

Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy i Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Kino Atlantic, Entropia Słowa oraz Fundacja ?Arka? im. Józefa Wilkonia serdecznie zapraszają nauczycieli warszawskich szkół na  twórcze, inspirujące  spotkanie z Józefem Wilkoniem, znanym polskim ilustratorem,  malarzem, rysownikiem i rzeźbiarzem, twórcą monumentalnej ?Arki?, ?przestrzennych ilustracji?- zwierzyńców  drewnianych  i blaszanych, uczestnikiem międzynarodowej akcji charytatywnej "Polscy Artyści Plastycy ? Dzieciom".

Spotkanie odbędzie się dnia 5 listopada 2014 r. w Kinie Atlantic.

Zapraszamy również do udziału w konkursie plastyczno-literackim p.t.: ?Zwierzę i człowiek- namaluj mi bajkę?. Inspiracji do pracy twórczej poszukamy między innymi  na spotkaniu z Mistrzem.

PROGRAM DNIA 5 LISTOPADA

Młodzież gimnazjalną oraz licealną wraz z opiekunem zapraszamy na warsztaty twórcze które poprowadzi  sam Józef Wilkoń. Projekcja filmu, spotkanie oraz warsztaty dla uczniów rozpoczną się o godz.9.30 w Prywatnym Liceum nr 32 przy ul. Abramowskiego 4 w Warszawie

- ok. 9.30  pokaz filmu ? Arka Wilkonia? - od 11.00  do 12.30 ? warsztaty twórcze prowadzone przez Józefa Wilkonia

Uczniów uczestniczących w warsztacie prosimy o zabranie ze sobą przyborów do rysowania oraz  szkicowników.

UWAGA! rejestracja na warsztaty została zakończona!

ok. 14.00 - 16.30 spotkanie nauczycieli warszawskich szkół z Mistrzem w Kinie Atlantic

- projekcja filmu pt. Arka Wilkonia - rozmowa  oraz warsztat z Mistrzem w tle prezentacja jego prac na wielkim kinowym ekranie - ogłoszenie konkursu plastyczno-literackiego: ?Zwierzę i człowiek. Namaluj mi bajkę? 

Chętnych zachęcamy do wzięcia ze sobą bloku rysunkowego  oraz ołówka, węgla, cienkopisu lub innego narzędzia do rysowania.

Rozmowę poprowadzą: Tomasz Jastrun, Artur Wolski oraz Katarzyna Jasińska (koordynator warsztatów).

Zgłoszenia na spotkanie w kinie:

Przyjmowane są w tym miejscu do piątku 31 października (Proszę kliknąć tutaj).

Zaproszenia są jednoosobowe, wyłącznie dla nauczycieli warszawskich placówek oświatowych. Prosimy o zaplanowanie tak swojego czasu, by wziąć udział w pełnym programie konferencji. Każde zgłoszenie zostanie przez nas potwierdzone. Prosimy aby nie przekazywać zaproszeń innym osobom.

O ARTYŚCIE:

Józef Wilkoń - ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo na A S P w Krakowie  oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim . Zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju (m.in. Pana Tadeusz w 1973) oraz ponad 80 książek dla dzieci zagranicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutcher Jugedbuchpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury za całokształt Twórczości w 2005r. W 2010 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata od Centrum Pompidou (1989) po Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję. Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie . W 2009 roku ukazało się albumowe wydanie Księgi Dżungli z jego ilustracjami. Napisana i zilustrowana przez niego książka ?Psie Życie? została uznana za najpiękniejsza książkę roku 2011 oraz nagrodzona Brązowym Medalem w 50-tym jubileuszowym konkursie Best Designed Books from all over the World International Competition 2013

O ZWIERZĘTACH

Zwierzęta w twórczości J. Wilkonia są obecne od zawsze. Zwierzęta Wilkonia jak zwierzęta malarzy z Lascaux są piękne, majestatyczne, wolne, żywe. Ich  uproszczone kształty z jednej strony ?ocieplają? ich wizerunki ale z drugiej pozwalają nadać bohaterom bardzo indywidualne cechy i charaktery. Artysta mówił w jednym z wywiadów, że ma wobec zwierząt dług do spłacenia .Dług sięgający czasów wojny i dzieciństwa artysty. Czy dlatego przedstawia je zawsze wolne i szczęśliwe ? Czy dlatego gdy widzimy je na ilustracjach, rysunkach a od kilku lat i w rzeźbie,  budzą w nas tylko pozytywne uczucia bezpieczeństwa, radości i nadziei, jakby  wspomnienia  raju dzieciństwa ?

O KONKURSIE

Tym razem konkurs adresowany jest do Państwa, Drodzy Nauczyciele. Do waszej fantazji, twórczości , do dziecka uśpionego w Was .? Człowiek i zwierzę. Namaluj mi bajkę?-Zapraszamy Was do napisania i zilustrowania opowiadania lub bajki w których główne role grają człowiek i zwierzę. Zapraszamy również uczniów gimnazjów by spróbowali w tym konkursie ?współzawodniczyć? ze swoimi nauczycielami.

Zwierzęta i  my, ludzie wciąż pozostajemy ze sobą w różnych zależnościach: albo podziwiamy na niebie  odlatujące  żurawie, albo żałujemy psa uwiązanego przy budzie, swędzi nas miejsce gdzie ugryzła nas pchła, czujemy strach przed pająkiem, zazdrościmy ptakom skrzydeł... Jest wiele tematów które można podjąć :  babcia i jej dwa koty, niewidomy i jego przyjaciel pies, mnisi buddyjscy i ocalone przez nich dżdżownice, sen gdy płyniemy na delfinie, życie cyrkowej małpki .... i setki innych, wydawałoby się nieprawdopodobnych..

Historia może być prawdziwa lub całkowicie wymyślona .Pisana prozą lub wierszem. Wesoła, smutna, wzruszająca, z morałem, surrealistyczna. Długa i zawiła lub składająca się z kilku słów. Wszystko zależy od Waszej koncepcji.

Ilustracja  nie musi być tradycyjnym rysunkiem, grafiką, obrazkiem malowanym farbą . A może by wykorzystać fotografię? Zrobić zdjęcie wyrzeźbionej przez siebie postaci czy sceny.  Józef  Wilkoń pokazał nam że można robić ilustrację przestrzenną .A może wykorzystać różne naturalne materiały takie jak piach, drewno, kamień, wodę i z nich utworzyć scenerię naszej opowieści ? Proporcje i wielkość rysunków również są dowolne. Nie zawsze musi to przecież być kartka z bloku? Im bardziej nieszablonowo, tym lepiej .Możecie stworzyć jedną lub kilka ilustracji, możecie pracować sami lub z kolegą, koleżanką a nawet w tandemie nauczyciel ze swoim uczniem. ( także z uczniem ze szkoły podstawowej) Czy to nie frapujące doświadczenie- wspólny udział w konkursie?

Jury oceni prace i wybierze z nich pięć najlepszych.

Nagrodą będzie publikacja na portalu entropiaslowa.pl najlepszych Waszych opowieści i ilustracji w formie książki. Wyróżnieni autorzy oraz ilustratorzy z trzema swoimi uczniami zostaną również zaproszeni  na warsztaty twórcze prowadzone przez Józefa Wilkonia w jego pracowni i ogrodzie  na wiosnę 2015 r.

Źródło: materiały prasowe

 
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz