Spectator partnerem III. Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA.

Spectator to dystrybutor, który konsekwentnie realizuje swoją misję wspierania młodych twórców filmowych i pokazywania widzom krótkich metraży w kinie. Od początku naszej działalności kilka razy w roku dołączamy do dystrybuowanych przez nas filmów pełnometrażowych najciekawsze naszym zdaniem krótkie formy. Drugi raz zostaliśmy partnerem Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA i z sekcji Animowane Fraszki wybraliśmy jedną, którą wprowadzimy do kin wraz z filmem pełnometrażowym. Zwyciężyła fraszka ?Rzeki? Darii Wiktorii Kopiec. Animacja została również nagrodzona Srebrnym Tobołkiem Koziołka Matołka.

?RZEKI? (2014) || DARIA WIKTORIA KOPIEC: film zrealizowany jest w technice poklatkowej animacji lalkowej (stop-motion). Głównym materiałem wykorzystanym do budowy scenografii jest plastelina połączona z innymi tworzywami. Scenariusz filmu jest wariacją na temat tekstu wiersza Czesława Miłosza pod tytułem ?Rzeki?. Autorka ? jak sama mówi -odnalazła w wierszu bliski jej temat, jakim jest życie w podróży. Popłynęła więc nurtem tej rzeki. Film jest częścią cyklu POEZJA W OBRAZACH,  która stała się częścią wystawy w krasnogrudzkim dworze, poświęconej życiu i twórczości Czesława Miłosza pt. Szukanie ojczyzny ? świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza. Producentem filmu jest Fundacja Pogranicze oraz Ośrodek ?Pogranicze ? sztuk, kultur, narodów? w Sejnach. Producentem wykonawczym: młode łódzkie studio WJTeam.

Daria Wiktoria Kopiec jest reżyserem filmowym i teatralnym. Urodzona w 1983r. W 2003r. ukończone Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni ? Orłowo. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim, specjalizacja: Animacja i Filmowe Efekty Specjalne. Od listopada 2006r. do marca 2007r. stażystka w École Nationale Supérieure des Arts Visuels ? La Cambre w Brukseli. Od 2010r. członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 2010r. laureatka stypendium naukowego dla członków Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 2013r. laureatka stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi. Stypendium zostało przyznane na realizację zwiastuna autorskiego filmu animowanego pt.: ?Nie jeden raz, pierwszy raz?. Laureatka stypendium twórczego w 2014 roku z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedmiotem przedsięwzięcia była realizacja spektaklu taneczno ? plastycznego pt.: ?Emisariusz?. Spektakl inspirowany jest biografią Jana Karskiego. Studentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

III. Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA odbywał się w tym roku w dniach  (21.03 ? 31.05.2015). Przez ponad 2 miesiące odwiedził on 51 polskich miejscowości; od Warszawy, Gdańska, Bydgoszczy i Poznania, przez Opole, Nowy Targ, Łańcut, Chodzież i Włoszczową, aż po Białowieżę, Pacanów, Połczyn Zdrój i Wydminy. Podobnie, jak w poprzednich latach, podstawą O!PLA jest konkurs najnowszej polskiej animacji przeprowadzony w 7 kategoriach: STUDYJNEJ, SZKOLNEJ, OFF & GO!, ANIMOWANY WIDEOKLIP, FORMANIMY, ANIMOWANE FRASZKI oraz TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! STUDYJNEJ, SZKOLNEJ, WIDEOKLIP, OFF&WORKSHOP oraz ANIMOWANE FRASZKI. O tym, do kogo powędrują w tym roku Tobołki Koziołka Matołka, przez 2 i pół miesiąca decydowali widzowie w całej Polsce, bo to Oni, i tylko Oni, są Jurorami na O!PLA.

Spectator to pierwszy dystrybutor w Polsce, który regularnie dołącza szorty do pełnych metraży i wprowadza je do kin. Wprowadziliśmy w taki sposób 7 krótkich metraży, m.in. ?Danse macabre? Małgorzaty Rżanek, ?Gwizdek? Grzegorza Zaricznego oraz ?Nois? Przemysława Adamskiego. W zeszłym roku wybraliśmy z sekcji Animowane Fraszki festiwalu O!PLA dwie: ?Mizantropia? Ewy Sobczak oraz ?Pac!? Alicji Błaszczyńskiej.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz