Specjalne wydanie książki „Kamienie na szaniec” już od jutra w księgarniach

Zanim widzowie pójdą do kin, mogą przypomnieć sobie legendarną książkę.

Już jutro, z okazji premiery filmu ?Kamienie na szaniec? w reżyserii Roberta Glińskiego, w księgarniach w całej Polsce pojawi się specjalne wydanie powieści Aleksandra Kamińskiego.

?Kamienie na szaniec? Aleksandra Kamińskiego to jedna z najpiękniejszych książek o przyjaźni, patriotyzmie i młodzieńczych marzeniach. Książka, napisana na podstawie relacji świadków jeszcze w czasie trwania wojny, drukowana w tajnej podziemnej drukarni, kolportowana często z narażeniem życia przez kilkunastoletnich kurierów, czytana była na konspiracyjnych kompletach przy świecach i karbidówkach, przy blasku partyzanckiego ogniska, czy na powstańczych barykadach. Już wtedy stała się jedną z najważniejszych pozycji polskiej literatury. Najnowsze wydanie ?Kamieni na szaniec? przygotowane przez Naszą Księgarnię zawiera kolorową wkładkę ze zdjęciami z planu oraz autorski komentarz reżysera Roberta Glińskiego. Powieść wzbogacona została także o osobisty tekst Wojciecha Feleszki, wnuka Autora, oraz tekst literaturoznawczyni doktor Ewy Hoffmann-Piotrowskiej. Książkę otwiera wstęp Barbary Wachowicz, autorki sławnej wystawy ?Kamyk na szańcu? i cyklu ?Wierna rzeka harcerstwa?. ?Kamienie na szaniec? ilustruje ponadto kilkadziesiąt zdjęć Bohaterów Szarych Szeregów, Alka, Rudego i Zośki, ze wszystkich okresów ich życia. Ksiażka trafi do księgarń 26 lutego.

Powieść stała się także inspiracją konkursu organizowanego przez Monolith Film, producenta i dystrybutora filmu ?Kamienie na szaniec? Roberta Glińskiego, oraz Narodowe Centrum Kultury. Konkurs ?Młodych Polaków portret zbiorowy?  realizowany jest w ramach obchodów 25-lecia III RP i przeznaczony dla młodzieży urodzonej po 4 czerwca 1989 roku. Celem konkursu jest spisanie spostrzeżeń i odczuć młodych żyjących w wolnej Polsce wobec historii ich rówieśników z 1943 roku, których marzenia, poświęcenie i odwaga zostały opisane w ?Kamieniach na szaniec? Aleksandra Kamińskiego.

Po ponad 70 latach książka Kamińskiego wciąż porusza serca kolejnych pokoleń i jest ważną pozycją w kanonie lektur, dlatego wydawnictwo edukacyjne Nowa Era wydała magazyn filmowy z materiałami edukacyjnymi dla nauczycieli. Publikacja zawiera m.in. wywiad z reżyserem filmu i odtwórcami głównych ról, artykuły o roli edukacji filmowej w szkole oraz teksty poświęcone historii Szarych Szeregów i Warszawie czasów okupacji. W magazynie zamieszczono również scenariusze ułatwiające przygotowanie ciekawych lekcji języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie w gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych. Także w 30 miastach w Polsce zostaną zorganizowane przedpremierowe pokazy filmu ?Kamienie na szaniec? oraz spotkania z nauczycielami. [youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]http://www.youtube.com/watch?v=_rQ4lk279a4&feature=youtu.be[/youtube]

Aleksander Kamiński fabułę ?Kamieni na szaniec? oparł na autentycznych wydarzeniach jakie rozegrały się w marcu 1943 roku w okupowanej przez hitlerowców Warszawie. Kiedy to w nocy z 22 na 23 marca 1943 roku gestapo aresztowało hufcowego Szarych Szeregów Jana Bytnara ?Rudego?.

Pracę nad książką Kamiński rozpoczął już maju 1943 roku.

?Pisałem z potrzeby serca ? nie z analiz rozumowych. Znałem cudowną młodzież, byłem wśród nich, gdy uderzył w nich grom. Zapragnąłem gorąco pokazać tę młodzież światu, utrwalić prawdę o tej młodzieży, przedłużyć jej społeczne życie poza śmierć. Na pewne fakty patrzyłem przez szkło powiększające: dzielność, prawość, opiekuńczość. Ale niczego nie zataiłem? - wspominał po latach Kamiński.

Książka była gotowa po dwóch dniach. Pierwsze wydanie ukazało się w lipcu 1943 roku w nakładzie 2000 egzemplarzy, z podtytułem: ?Opowiadanie o Wojtku i Czarnym?. Jako autor figurował Juliusz Górecki a wydawcą było fikcyjne wydawnictwo KOPR. W rzeczywistości ?Kamienie na Szaniec? zostały wydane przez Tajne Zakłady Wydawnictw Wojskowych. Ta pierwsza wersja liczyła 68 stron i kończyła się śmiercią ?Rudego?. Ze względów konspiracyjnych Kamiński posłużył się fikcyjnymi pseudonimami. ?Rudy? występował jako ?Czarny?, ?Zośka? jako ?Staśka? a ?Alek? jako ?Wojtek?. W podobny sposób zaszyfrowani zostali pozostali bohaterowie książki. Mimo to w warszawskich Szarych Szeregach wszyscy znali bohaterów wojennej opowieści.

Rok później książkę na mikrofilmach przeszmuglowano do Anglii, gdzie została szybko wydana. Po śmierci Tadeusza Zawadzkiego ?Zośki? w sierpniu 1943 roku Aleksander Kamiński dopisał  kolejne rozdziały.  Po wojnie książka bardzo ocenzurowana została wydana w 1946 roku. Potem zniknęła z półek jako zakazana. Aleksander Kamiński też znalazł się na indeksie zakazanych autorów w stalinowskiej Polsce. Dopiero po odwilży została ponownie wydana w 1958 roku. Od pierwszego konspiracyjnego wydania ?Kamienie na szaniec? cieszą się niesłabnąca popularnością kolejnych pokoleń czytelników, są w kanonie lektur szkolnych.

Większość uczestników ?Akcji pod Arsenałem?, organizowanej przez bohaterów ?Kamieni na Szaniec?, nie doczekało końca wojny. Jako jeden z pierwszych, w sierpniu 1943 roku poległ ?Zośka?. Jego imieniem nazwano harcerski batalion, w którego składzie byli konspiratorzy-żołnierze z ?Grup Szturmowych? Szarych Szeregów. Batalion ?Zośka? i Batalion ?Parasol? (także harcerski) wsławiły się wieloma akcjami w czasie okupacji i bohaterską walką podczas Powstania Warszawskiego. Wielu wtedy zginęło.  Po wojnie wielu trafiło do łagrów i przeszło przez ubeckie katownie. Ci, którzy przeżyli zawsze trzymali się razem i wzajemnie wspierali. Ostatni uczestnik ?Akcji pod Arsenałem?  zmarł trzy lata temu.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz