Śmierć zatańczy w kinach w styczniu: „Danse macabre” Małgorzaty Rżanek

Wraz z filmem ?Heli? Amata Escalante, 31 stycznia do polskich kin wejdzie krótkometrażowa animacja, która znalazła się Konkursie CINEFONDATION ostatniego MFF w Cannes ? ?Danse Macabre? Małgorzaty Rżanek. Film pokazywany był na kilku festiwalach w Polsce i na świecie, m.in. na 29. Warszawskim Festiwalu Filmowym i 16. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Ismailia w Egipcie, gdzie zdobył Nagrodę Jury. Małgorzata Rżanek jest absolwentką Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Dyplom ukończyła z wyróżnieniem w 2012 roku w pracowni animacji Hieronima Neumanna i projektowania graficznego Lecha Majewskiego.

DANSE MACABRE? reż. Małgorzata Rżanek

Noc gęsta jak smoła. Księżyc zerka złowieszczo. Ktoś jeszcze tej nocy zginie. Nagle rusza karuzela śmierci, której nie sposób zatrzymać. Nanizane na cienkie nici suną bezgłowe kościotrupy, by już za chwilę wpaść do magazynku śmiertelnego rewolweru. Kości cierpliwie kompletuje i dekompletuje tam machina, która tasuje je tak precyzyjnie, że już za moment w stosie czaszek każda z nich nie różni się niczym od pozostałych. Obudzone ponownie do tańca kościotrupy jeszcze raz spróbują swych sił w tańcu zanim niewzruszona kostucha po raz kolejny pozbawi je głowy. Animowany ?Dance Macabre? to rytmicznie hipnotyzująca refleksja o śmierci, która pewnego dnia nieuchronnie zaprosi każdego z nas do ostatecznego tańca.

?Danse Macabre? na najważniejszych festiwalach:

MFF w Cannes : Konurs Cinefondation, 2013 (konkurs) 29. Warszawski Festiwal Filmowy, 2013 (pokaz) 16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ismailia - Nagroda Jury w Konursie Animacji Cinefiesta 2013 w Puerto Rico, 2013 (konkurs) 29. Interfilm Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Niemczech, 2013 (konkurs) 25. Festiwal FiImowy Trieste we Włoszech , 2014 (konkurs) MFF Jaipur w Indiach, 2014 (konkurs) 11. MFF Tofifest w Toruniu 2013 4. Se-Ma-For Film Festival 2013 7. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w KIazimierzu Dolnym i Janowcu2013, 31. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film 2012

Reżyserka o filmie: ?Film Danse macabre to adaptacja popularnego średniowiecznego motywu tańca śmierci. To także osobista chęć zmierzenia się ze sprawami ostatecznymi. Postanowiłam pokazać ów średniowieczny taniec w nowy, trochę przekorny sposób. Animację od strony stylistycznej cechuje puryzm. Kiedy przekładam określone zagadnienia na język wizualny, szukam najprostszej formy, staram się stosować minimalną ilość środków, które dadzą mi wyczerpującą projekcję tematu. Nie boję się silnych uogólnień. Wydaje mi się, że im bardziej treściwa wypowiedź, tym większe szanse, że to, co chcemy przekazać dotrze do odbiorcy. Jeżeli odnajdziemy kształty uniwersalne możemy liczyć na to że, ta trafność ujęcia zaprocentuje udziałem w świadomości lub nieświadomości ludzi. Ważne jest dla mnie oryginalne podejście do tematu. Ważna prostota myślenia. To co lubię w animacji, to tak zwana gra wizualna. Polega ona na dwuznaczności form które widzimy. Takie myślenie ma swoje podłoże w Polskiej Szkole Plakatu, którą wciąż jestem mocno zafascynowana. Podziwiam ich za zdecydowaną lapidarną, oszczędną formę, połączoną z ironią i nowatorskim podejściem do tematu. Tworzę w myśl zasady niech każdy kadr będzie plakatem. ?Danse macabre?, pomimo motywu śmierci cechuje spora dawka humoru. Jestem osobą bardzo optymistycznie nastawioną do życia i jeśli jakiś temat pozwala na zastosowanie elementów humoru i dowcip z przyjemnością je stosuję.?

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz