Sinusoida Romana Polańskiego [relacja]

Kino Atlantic regularnie stwarza warszawiakom okazje do spotkań z ludźmi filmu. Jedno z nich miało miejsce w miniony wtorek, kiedy to odbyła się premiera książki Paula Wernera Polański. Biografia. Wydarzenie uświetnili obecnością Allan Starski, Daniel Olbrychski i Krystyna Morgenstern, czyli przyjaciele i współpracownicy Polańskiego.

Choć przyjazd reżysera do Warszawy nie wchodził w rachubę, to i tak nawet na moment nie dało się zapomnieć, kto jest gwiazdą wieczoru. Daniel Olbrychski przeczytał widowni trzy fragmenty książki, które posłużyły za motor dyskusji. Każdy z gości poznał Polańskiego z trochę innej strony ? Olbrychski jako aktora (na planie Zemsty), Allan Starski jako reżysera (Starski odpowiedzialny był za scenografię w Olivierze Twistcie i Pianiście), Krystyna Morgenstern ma zaś w nim wiernego przyjaciela. Jednak ich wspomnienia składają się na bardzo spójny obraz filmowca ? perfekcjonisty, człowieka energicznego, wymagającego, ale też oddanego i serdecznego. Kogoś, kto zaznał w życiu tyle samo złego (starcie z holocaustem, brutalny mord żony Sharon Tate, skandal obyczajowy), co dobrego. Polański ma pewne miejsce w trójce najlepszych reżyserów w historii polskiej kinematografii (obok Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego ? choć to oczywiście tylko obiegowa opinia), lecz w jego życiorysie czarno jest od plam.

Spotkanie zwieńczyła projekcja Wenus w futrze. Ostatni obraz autora Dziecka Rosemary podzielił krytyków, jednak redakcja KinoActive opowiada się po stronie entuzjastów. To bardzo precyzyjnie zbudowany film, w którym podwójny sens ma każde słowo i każda, nawet pozornie bzdurna czynność. Dzięki dopracowanemu scenariuszowi oraz aktorskim szarżom Emmanuelle Seigner i Mathieu Amalrica płaszczyzny opowieści sprytnie się przenikają, a gra między reżyserem i aktorką przemienia się w dowcipną i dynamiczną przypowiastkę o walce płci oraz w hołd złożony kobiecości. Wniosek? Starość w ogóle Polańskiego nie dotyka.

Osobny akapit należy się również samej książce Paula Werna. Nie pokusimy się o szczegółową recenzję, gdyż jeszcze nie zdążyliśmy zapoznać się ze wszystkimi 336 stronami, jednak po wyrywkowej lekturze biografię tę aprobujemy. Mimo że autor jest Niemcem, dobrze orientuje się w polskich realiach. Nie próbuje też żerować na skandalach, lecz w centrum zainteresowania stawia Polańskiego-artystę. Poza tym jest to jedyne pełne opracowanie dorobku reżysera, ponieważ zawiera już rozdział o Wenus w futrze. Wygląda jednak na to, że stan ten wkrótce się zdezaktualizuje ? Polański pracuje nad kolejnym filmem, do tej pory znanym pod zagadkowym tytułem D. Rzecz dotyczyć ma afery Dreyfusa, czyli losów francuskiego kapitana, który został niesłusznie skazany na dożywotni obóz karny na Wyspie Diabelskiej w Ameryce Południowej. Czekamy z niecierpliwością.

Galeria zdjęć ze spotkania/foto.arch. Kino Atlantic/Patryk Sokołowski


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz