„Senada” Danisa Tanovicia kandydatem do Oscara

Najnowszy film Danisa Tanovicia ?Senada? znalazł się na liście kandydatów do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Będzie reprezentował Bośnię i Hercegowinę w wyścigu po najważniejszą nagrodę filmową. W Polsce film wejdzie do kin 22 listopada. Wraz z ?Senadą? premierę będzie miał krótkometrażowy dokument Grzegorza Zaricznego ?Gwizdek?. Szort ten otrzymał m.in.: Nagrodę Grand Jury dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego na Festiwalu Filmowym Sundance oraz został wybrany Najlepszym Polskim Dokumentem podczas 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

?Senada?:

Nazif, który chcąc pomóc swojej rodzinie, zajmuje się zbieraniem złomu, z trudem wiąże koniec z końcem. Dni upływają mu na poszukiwaniu żelastwa. W tym czasie jego partnerka Senada zajmuje się domem i dwiema małymi córeczkami. Niedługo urodzi trzecie dziecko. Po powrocie do domu po pracowitym dniu Nazif znajduje Senadę chorą, leżącą w łóżku. Następnego dnia pożycza samochód i zawozi ją do najbliższego szpitala. Okazuje się, że dziecko, które Senada nosi w sobie, nie żyje. W jej brzuchu znajduje się pięciomiesięczny martwy płód. Sytuacja jest krytyczna ? kobieta musi natychmiast zostać przetransportowana do odległego szpitala. Senada nie ma jednak dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie i szpital żąda od niej zapłaty w wysokości 980 bośniackich marek. Dla zbieracza złomu to prawdziwa fortuna. Pomimo błagań Nazifa, szpital odmawia przeprowadzenia koniecznej operacji. Bohaterowie wracają więc do swojego miejsca zamieszkania w centralnej Bośni i Hercegowinie. Przez następnych dziesięć dni Nazif będzie robił wszystko, co w jego mocy, żeby ocalić życie Senady. Będzie zbierał złom, ale też szukał pomocy w instytucjach państwowych... W tym czasie doświadczą na własnej skórze, jak bezduszne jest współczesne społeczeństwo.

?Gwizdek? reż. Grzegorz Zariczny Opowieść o młodym chłopaku, który postanawia zostać sędzią piłkarskim. Nie jest to jednak łatwe. Rzeczywistość rozgrywek piłkarskich na najniższym szczeblu, od którego zaczyna się sędziowanie, okazuje się bardzo brutalna. Bycie dobrym sędzią, kierującym się zasadami gry w piłkę, nie sprawdza się. Trzeba być równie bezwzględnym co piłkarze, kibice, działacze. Bohater w którymś momencie będzie musiał podjąć decyzję czy pozostać przy swoich ideałach czy zmienić swoją hierarchię wartości i dostosować się do panujących reguł gry w piłkę nożną. Zarówno tych boiskowych jak i poza.

Festiwale: 2013 ? Festiwal Filmowy Sundance : Nagroda Grand Jury dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego 2012 ? 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty: Najlepszy Polski Dokument 2012 ? Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych ? Młodzi i Film?: Najlepszy Dokument 2012 ? Festiwal Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych"- Grand Prix 2012 ? Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ?żubrOFFka"

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz