Sekcja Mitów Popkultury na Docs Against Gravity 2015!

Z dumą informujemy, iż w trakcie festiwalu filmów dokumentalnych DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL (wcześniej PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL) będzie można zapoznać się z sekcją ?Mitów Popkultury?!

W ramach cyklu przedstawione zostaną następujące filmy: - ?Legendy o Rycerzu? Bretta Culpa, - ?Szok Przyszłości? Paula Goodwina, - ?Strumień świadomości Alana Moore?a? DezaVylenza i Moritza Winklera, - ?Wonder Women! Nieznana historia amerykańskich superbohaterek? Kristy Guevara-Flanagan.

Wokół ostatniego z filmów przynależnych do sekcji odbędzie się dyskusja dotycząca obrazu kobiety w popkulturze. Kontekst Amazonki z DC Comics staje się zresztą coraz ciekawszy zważywszy na to, że dotychczasowa reżyserka adaptacji komiksów o Wonder Woman zrezygnowała z prac nad filmem z powodów ?różnic twórczych? z Warner Bros.

Informacja dotycząca samego festiwalu:

?Dwunasta już edycja DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL odbędzie się w dniach 8-17 maja 2015 w Warszawie, Wrocławiu i 20 miastach w Polsce. Przez 10 dni można będzie obejrzeć niemal 130 filmów, porozmawiać z blisko 80 twórcami z całego świata, wziąć udział w wielu interesujących debatach oraz jak zawsze bawić się na wyjątkowych imprezach muzycznych. Festiwal ma również bogaty, międzypokoleniowy program edukacyjny- Akademię Dokumentalną, która jak zwykle zaprezentuje uczniom, nauczycielom (a od tego roku  również rodzicom i seniorom!) wyjątkowe, dostosowane do wieku filmy połączone z warsztatami i spotkaniami, pokazujące mniej popularne punkty widzenia, kształtujące umiejętność interpretowania świata i rozwijające świadomość obywatelską. Podczas poprzednich edycji festiwalu odbyły się światowe premiery polskich filmów nominowanych później do Oscara ? ?Królik po berlińsku? Bartka Konopki i ?Joanna? Anety Kopacz. Już w 2008 roku, po 5. edycji festiwalu otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla najważniejszego międzynarodowego wydarzenia filmowego w Polsce. Festiwal jest trzecim w Europie pod względem popularności- odwiedziło go w 2014 roku ponad 45 000 widzów, a w ramach pionierskich działań na rzecz inkluzywności i zwiększania dostępu do kultury co roku do lokalizacji w całym kraju dołączają nowe.

Tegoroczny program wydarzeń branżowych jest imponujący- w jego skład wchodzi  m.in. debata o przyszłości kina dokumentalnego z udziałem gości DOCS AGAINST GRAVITY? Joshuy Oppenheimera który na festiwalu pokaże swój nowy film dokumentalny ?Scena ciszy?, wybitnej duńskiej producentki Sigrid Dyekj?r, stojącej m.in. za niezwykłym  filmem ?Something Better to Come? Hanny Polak  i ?Dni na które czekamy? Phie Ambo których polskie premiery odbędą się podczas DOCS AGAINST GRAVITY, a także Bartek Konopka- autor nominowanego do Oscara ?Królika po berlińsku? i ?Sztuki znikania? oraz Syllas Tzoumerkas, przedstawiciel greckiej nowej fali, twórca filmu fabularnego ?Płomień? który trafi do kin na początku września. Poza debatą odbędzie się również wykład mistrzowski Ulricha Seidla oraz dwa warsztaty ? jeden poświęcony dźwiękowi w filmie z udziałem DJ Lenara, oraz będący stałym elementem programu i cieszący się niesłabnącą popularnością warsztat Canon Cinema dla operatorów filmowych.

W programie festiwalu znalazły się w tym roku m.in. najważniejsze filmy poświęcone wolności słowa, inwigilacji w sieci, creative commons, haktywizmowi i dostępowi do informacji ? m.in. nagrodzony Oscarem głośny ?Citizenfour? Laury Poitras o Edwardzie Snowdenie, ?Profil: Amina?, ?Killswitch? czy ?Aaron Swartz: Sieć jest nasza? które zostaną pokazane w ramach nowej sekcji, której partnerem merytorycznym jest fundacja Panoptykon.

Filmem otwarcia jest niezwykła ?Wizyta? Michaela Madsena, która stawia pytania o to czy jesteśmy gotowi na spotkanie z obcymi istotami, czy mają one w naszym świecie takie same prawa, jak my sami. Film zamknięcia z kolei to laureat głównej nagrody w sekcji Tydzień Krytyki Filmowej podczas 67. MFF w Locarno- ?15 stron świata? autorstwa Zuzanny Solakiewicz, który stanowi próbę usłyszenia wzrokiem muzyki Eugeniusza Rudnika. Podążając za rytmem architektury, ruchem ludzkiego ciała, pulsującym tętnem przyrody, na nowo odkrywamy otaczającą nas rzeczywistość.

Więcej informacji o programie już 20 marca znajdzie się  na powstającej właśnie nowej stronie festiwalu:  www.docsag.pl. Wtedy również zaprezentowany zostanie nowy plakat festiwalu, inaugurując tym samym współpracę DOCS AGAINST GRAVITY z najwybitniejszymi polskimi młodymi twórcami której celem jest promocja polskiego designu wśród europejskich filmowców i widowni.?

Kuratorem sekcji Mitów Popkultury jest Michał Chudoliński, pomysłodawca ?Gotham w deszczu?.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz