Scenarzystka „Dziewczyny z perłą” gościem Strefy Scenarzysty na 21. Festiwalu Filmowym Wiosna Filmów

Organizatorzy 21. Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów w Warszawie zapraszają na kolejną edycję Strefy Scenarzysty. To część wykładowo-warsztatowa festiwalu, mająca na celu promowanie wiedzy na temat sztuki pisania scenariuszy filmowych i zawodu scenarzysty oraz umożliwiająca profesjonalnym scenarzystom doskonalenie umiejętności.

W tym roku jedną z sesji dla scenarzystów poprowadzi Olivia Hetreed, autorka scenariuszy do takich filmów jak ?Dziewczyna z perłą? (reż. Peter Webber), czy ?Wichrowe wzgórza? (reż. Andrea Arnold), a także prezeska Gildii Scenarzystów Wielkiej Brytanii. Seminarium zatytułowane jest ?Znajdź swoją opowieść?. Traktować będzie o narzędziach niezbędnych do skonstruowania scenariusza opartego na innym źródle, będącego na przykład adaptacją literatury, czy opowiadającego o historycznych wydarzeniach albo prawdziwych postaciach. Nie ograniczy się jednak tylko do kwestii warsztatowych, ale skupi również na tym w jaki sposób pracując nad takim materiałem scenarzysta może przekazać własną opowieść.

Na seminarium Olivii Hetreed zapraszamy do kina Praha w poniedziałek, 13 kwietnia, o godz. 16:00. Wstęp wolny. Spotkanie odbywa się w języku angielskim.

Druga część programu Strefy Scenarzysty, powstająca we współpracy z Filmoteką Szkolną (programem edukacyjnym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej), to warsztaty dla uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, odbywające się w Akademii Fotografii w Warszawie.

21. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów odbywa się będzie w warszawskich kinach Praha i Apolonia od 10 do 19 kwietnia. Festiwal prezentuje polskiej publiczności filmy, które wcześniej zdobyły rozgłos na międzynarodowych festiwalach. Strefa Scenarzysty odbywa dzięki wsparciu Polskiego Instytutu sztuki Filmowej. Partnerem Strefy Scenarzysty jest Akademia Fotografii.

Olivia Hetreed zajęła się pisaniem scenariuszy po zakończeniu kariery montażystki. "Dziewczyna z perłą" z jej scenariuszem (adaptacja bestsellerowej powieści Tracy Chevalier), z udziałem Colina Firtha i Scarlett Johansson, okazała się sukcesem kasowym, który zebrał wiele nagród. W roku 2011, we współpracy z reżyserką Andreą Arnold, Olivia opracowała również nową adaptację kultowych ?Wichrowych wzgórz?. Obecnie pracuje nad filmem animowanym produkcji bośniackiej ?Birds Like Us?. Ponadto w Hiszpanii trwa produkcja opartego na scenariuszu jej autorstwa filmu ?Altamira?, w reżyserii Hugh Hudsona dla Morena Films. Wśród produkcji, których scenariusze pisała są m.in. wielokrotnie nagradzane ?Canterbury Tales: The Man of Law?s Tale? (BBC); ?The Roman Mysteries? (BBC), ?The Treasure Seekers? i ?The Canterville Ghost?.

Olivia Hetreed posiada bogate doświadczenie także jako wykładowca - prowadzi seminaria i panele poświęcone scenariopisarstwu. Obecnie pełni również funkcję prezeski Gildii Scenarzystów Wielkiej Brytanii i reprezentuje interesy społeczności profesjonalnych scenarzystów w tym kraju.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz