„Rzymska aureola” – korowód barwnych postaci jak z filmów Felliniego

Bohaterowie filmu w reżyserii Gianfranco Rosiego pt. "Rzymska aureola" (tytuł oryginalny "Sacro GRA") przypominają barwne niczym rajskie ptaki postacie jak z filmów Federico Felliniego. Rosiemu udało się znaleźć świat, który zastygł na taśmie celuloidowej ponad pół wieku temu. Opowieść o przedmieściach Rzymu została uhonorowana nagrodą Złotego Lwa na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Tytuł oryginalny filmu ? ?Sacro GRA? pochodzi od skrótu GRA, oznaczającego Grande Raccordo Anulare, czyli 68-kilometrowa obwodnica wokół Rzymu. Co można zobaczyć, gdy na chwilę zatrzymamy się w okolicach tej trasy? W dzień sznurki samochodów, w nocy nieco abstrakcyjne taśmy zlewających się ze sobą, kolorowych świateł. Gianfranco Rosi dostrzega tu jednak coś więcej i pokazuje nam życie w cieniu bezosobowych, betonowo-asfaltowych konstrukcji. Pod spodem toczy się pełne kolorów, arcyciekawe życie. Dzięki niemu poznajemy pełnokrwistych bohaterów, którzy nie dają o sobie zapomnieć na długo po seansie filmu. Zatrzymujemy się, by poznać kolejno: ojca i córkę ? mieszkańców maleńkiej kawalerki, emerytowaną tancerkę erotyczną, ratownika medycznego, poławiacza piskorzy oraz mężczyznę, który przychodzi na ratunek umierającym drzewom. Czy tych ludzi coś łączy czy są między nimi tylko różnice? Na pewno droga szybkiego ruchu jest kontrastem dla ich losów. Biografia niejednego utknęła w martwym punkcie lub jest pisana w rytmie tak powolnym, że nikt w mieście o nią nie dba. Z dala od miasta, jakie znamy ze wakacyjnych pocztówek, rozgrywają się małe radości i dramaty, jakich nigdy byśmy się nie spodziewali. Rosi z czułością opowiada o tym, co najciekawsze, najbardziej intrygujące i wciąż tajemnicze.

Czemu Rosi zwrócił oko swojej kamery w stronę mało widowiskowych i nudnych przedmieść Rzymu? W jednym z wywiadów wyjaśnia: "Grande Racordo Anulare,w skrócie GRA to autostrada, po której wiecznie płynie rzeka samochodów, zaś ludzie, zamieszkujący jej okolice, to elementy rzeczywistości, które domagają się uwagi. Filarami tej przestrzeni są różnice ? między ludźmi, między miejscami. Zdarza się, że na bocznym pasie autostrady stoi franciszkanin i fotografuje niebo. Niekiedy stado owiec pasie się tuż obok samochodów mknących z szybkością 120 km/h? W jednym miejscu krzyżują się dwa światy ? oba jakby nieświadome wzajemnego istnienia. W ciągu dnia GRA jest głównie kanałem komunikacyjnym. W świetle dnia kotłują się na niej informacje, noc przynosi autostradzie ukojenie, odsłania jej sekrety."

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=CjqzPEusENk[/youtube]

Sekrety mieszkańców przedmieść Rzymu w filmie "Rzymska aureola" poznamy od 6 lutego 2015 roku.

Dla przypomnienia, film miał ogólnopolska premierę na ubiegłorocznym 20. Festiwalu Filmowym WIOSNA FILMÓW w warszawskim kinie Praha. Reżyser filmu był również gościem Festiwalu oraz doradzał młodym polskim dokumentalistom. Kolejna edycja Festiwalu odbędzie się od 10 do 19 kwietnia w kinie Praha.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz