Ruszyły zdjęcia do nowego filmu z Andrzejem Chyrą w roli głównej

Ruszyły zdjęcia do filmu ?Carte Blanche? w reż. Jacka Lusińskiego z Andrzejem Chyrą w roli głównej. W związku z tym odbyła się inaugurująca start zdjęć konferencja prasowa. 

Film inspirowany jest historią lubelskiego nauczyciela, Macieja Białka, który z powodu lęku przed utratą pracy, przez lata ukrywał przed otoczeniem fakt, że traci wzrok.  Andrzej Chyra, który wcieli się w głównego bohatera, przyznał podczas konferencji, że czyta wiele scenariuszy, ale ten od razu był dla niego pociągający, a postać, której zagranie mu zaproponowano złożona i oryginalna. To poruszający, ludzki scenariusz. Chyba najważniejsze w tej historii jest to, że ktoś dotknięty nieszczęściem potrafił to obrócić w coś optymistycznego ? powiedział aktor i podkreślił także, że film, w którym gra może być głosem w ważnej dyskusji społecznej ? pokaże, że ludzie niepełnosprawni są tacy sami jak my wszyscy.

Sam Maciej Białek, zapytany o zainteresowanie filmowców jego historią, powiedział: Dla mnie osobiście to jest szara codzienność i z mojej perspektywy nie ma w niej nic wyjątkowego. Ze zdziwieniem w pewnym momencie zrozumiałem, że to może być coś pasjonującego dla innych, że dla osób, które stają w trudnym momencie w swoim życiu, może być jakimś punktem odniesienia do podejmowania decyzji o walczeniu o normalność i codzienność.

Mam nadzieję, że energia, która jest w ludziach współtworzących ten film i w ekipie filmowej zamieni się w magiczny filmowy sposób w historię, którą Państwo również będziecie śledzili z zapartym tchem, ponieważ ma w sobie taki potencjał, że widz kibicuje bohaterowi ? podsumował reżyser Jacek Lusiński.

Zdjęcia potrwają do połowy maja. Premiera filmu planowana jest na jesień 2014 r.

O filmie:

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca historia nauczyciela z liceum, który - aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury - ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok. W roli głównej Andrzej Chyra - trzykrotny laureat nagrody dla najlepszego aktora festiwalu w Gdyni (Dług?, ?Komornik?, ?W imię??).

Kacper (Andrzej Chyra), uwielbiany przez uczniów nauczyciel historii z lubelskiego liceum, zaczyna stopniowo tracić wzrok. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed przełożonymi problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić do matury swoich uczniów. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor (Arkadiusz Jakubik). Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy (Urszula Grabowska) i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, która ukrywa swój własny sekret.

Scenariusz ?Carte Blanche?, uniwersalna i inspirująca opowieść o sile ludzkiego ducha i determinacji w walce z przeciwnościami losu, to finalista prestiżowego konkursu Script Pro 2012. W doborowej obsadzie - obok Andrzeja Chyry, Arkadiusza Jakubika i Urszuli Grabowskiej - Dorota Kolak, Wojciech Pszoniak, zdolni aktorzy młodego pokolenia (m.in. Tomasz Ziętek) oraz uczniowie lubelskich liceów. Film wejdzie na ekrany jesienią 2014 roku. Dystrybutorem jest Kino Świat.

Maciej Białek, którego losy zainspirowały historię Kacpra, to ociemniały nauczyciel historii w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Chorobę ukrywał przez wiele lat. Mimo utraty wzroku, w szkole uczy od 14 lat. Przekazywanie wiedzy młodym ludziom to jego pasja. Uczniowie, którzy są wychowankami Macieja Białka, uważają go za barwną postać. Jego zajęcia są ciekawe, dzięki niemu historia nie jest nudna. Sam ?profesor Białek? twierdzi, że jeśli uczniom okaże się zainteresowanie, szacunek i traktuje się ich poważnie, relacje z nimi są bardzo udane. Na przestrzeni lat jego historią interesowały się wszystkie najważniejsze media w Polsce. Historia Macieja Białka zainspirowała Jacka Lusińskiego do napisania scenariusza, bo sam Maciej stanowi inspirację dla innych. Jest przykładem, że w życiu spotykają nas różne doświadczenia, ale to od nas zależy kim jesteśmy i czy jesteśmy szczęśliwi.

Gatunek: dramat, obyczajowy

Produkcja: Polska 2014

Scenariusz i reżyseria: Jacek Lusiński (?Piksele?, ?Wrzesień 1939?)

Obsada: Andrzej Chyra (?W imię??, ?Dług?, ?Wszyscy jesteśmy Chrystusami?, ?Komornik?, ?Katyń?,), Arkadiusz Jakubik (?Pod Mocnym Aniołem?, ?Drogówka?, ?Chce się żyć?, ?Dom zły?, ?Jesteś Bogiem?), Dorota Kolak (?Chce się żyć?, ?Jestem twój?, ?Dzień kobiet?) , Urszula Grabowska (?Układ zamknięty?, ?Syberiada polska?, ?Joanna?, ?Świadek koronny?), Wojciech Pszoniak (?Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł?, ?Kret?, ?Ziemia obiecana?, ?Korczak?), Maria Chwalibóg (?Kobieta samotna?, ?Poszukiwany, poszukiwana?, ?Matka Joanna od Aniołów?, ?Nie ma róży bez ognia?), Jerzy Rogalski (?Wesele?, ?Dom zły?, ?Róża?), Ewa Bakalarska (?Ostatni dzwonek?, ?Ekstradycja?, ?Dom nad rozlewiskiem?), Anna Nowak (?Triumf ducha?, ?Jakub kłamca?, ?Karolcia?),  Tomasz Ziętek (?Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł?).

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz