Ruszyły zdjęcia do filmu „Gwiazdy” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego

 

W Zabrzu rozpoczęły się zdjęcia do nowego filmu w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego pt. ?Gwiazdy?. Fabuła filmu jest inspirowana życiorysem Jana Banasia ? legendarnego zawodnika polskiego futbolu lat 60. i 70. Na terenie Stadionu Miejskiego (stadionu Górnika Zabrze) odbyła się konferencja prasowa inaugurująca produkcję. Z dziennikarzami spotkali się: Jarosław Pachowski (prezes Film Point Group, producent filmu), Małgorzata Mańka-Szulik (prezydent miasta Zabrze), Jan Banaś, reżyser i współscenarzysta ?Gwiazd? Jan Kidawa-Błoński i członkowie obsady: Mateusz Kościukiewicz, Sebastian Fabijański, Magdalena Cielecka, Paweł Deląg, Karolina Szymczak.

Podczas konferencji Mateusz Kościukiewicz, odtwórca głównej roli, przekonywał, że nie powinien mieć problemu, by w scenach stricte sportowych wypaść wiarygodnie. W piłkę gram od dziecka. Formę przygotowywałem kilka miesięcy ? mówił. Nie jestem zawodowym piłkarzem, ale piłkę czuję w sercu i w nogach. Z niekłamanym zainteresowaniem Mateuszowi przyglądał się Jan Banaś. Ten młody i zdolny aktor ma moją sylwetką sprzed lat ? mówił po spotkaniu. Ale patrzę na niego i myślę o George?u Beście ? i to też dobrze, bo ja zawsze wzorowałem się właśnie na tym piłkarzu.

Z kolei Magdalena Cielecka, wcielająca się w rolę matki Janka, zwróciła uwagę na inny, niesportowy a ludzki walor filmu: W piłkę kopać nie będę, będę niemym świadkiem zdarzeń. Co mnie najbardziej zainteresowało w scenariuszu, to przejście przez epoki. Widzimy jak bardzo ludzie byli determinowani przez los, miejsce urodzenia i system polityczny.

Kidawa-Błoński podkreślał iż ?Gwiazdy? nie będą filmem biograficznym ? pisząc scenariusz wraz z Jackiem Kondrackim inspirował się życiem i karierą Jana Banasia oraz wydarzeniami z jego biografii. To niezwykle bogaty w dramaturgiczne zwroty akcji i wolty życiorys ? powiedział w jednym z wywiadów. Mieliśmy z kogo i z czego czerpać, ale to był jedynie punkt wyjścia dla filmowej fabuły ? naszym celem jest budowanie uniwersalnej, przejmującej i dynamicznej opowieść o człowieku i najważniejszych życiowych wyborach.

?Gwiazdy? to opowieść o pasji, rywalizacji, miłości i przyjaźni. Jan Banaś (Mateusz Kościukiewicz), znakomity śląski piłkarz lat 60. i 70., walczy o spełnienie swoich marzeń. Zawodnik o polsko-niemieckich korzeniach, mimo przeciwności, próbuje dostać się do składu ?orłów Górskiego?. Stawką jest udział w olimpiadzie i w piłkarskich mistrzostwach świata. Fascynujące losy Banasia toczą się jednak z dala od boiska piłkarskiego. Zakochany przez całe życie w jednej kobiecie ? w roli Marleny Karolina Szymczak ? walczy o nią ze swoim przyjacielem, a równocześnie rywalem, Ginterem (Sebastian Fabijański). ?Gwiazdy? to opowieść o wielkiej i niespełnionej miłości trójki młodych ludzi, rozdartych między swymi namiętnościami, pragnieniami i ambicjami.

Zdjęcia do filmu w większości realizowane będą w Zabrzu. Zaplanowano 40 dni zdjęciowych, które z przerwami potrwają do maja 2015 roku Producentem filmu jest Film Point Group. Koproducenci: Miasto Zabrze, Telewizja Polska i Narodowe Centrum Kultury. Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybutor: Forum Film Poland.

Źródło: materiały prasowe

 
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz