Reżyser nagrodzonego na Berlinale „Pod elektrycznymi chmurami” przyjeżdża do Polski!

Aleksiej German jr, reżyser nagrodzonego na tegorocznym Berlinale "Pod elektrycznymi chmurami" ("Pod electricheskimi oblakami"), będzie gościem specjalnym warszawskiej uroczystej premiery filmu.

Jeden z najbardziej uznanych i wielokrotnie nagradzanych na światowych festiwalach reżyserów rosyjskich młodego pokolenia (m.in. Srebrne Lwy w Wenecji) - Aleksiej German jr weźmie udział w polskiej premierze filmu "Pod elektrycznymi chmurami", która odbędzie się 29 września w Warszawie. Film pojawi się w polskich kinach od 2 października 2015 roku.

To nie koniec dobrych wiadomości - obraz znalazł się na liście filmów ubiegających się o nominację do Europejskich Nagród Filmowych (EFA) ? najbardziej prestiżowego wyróżnienia dla filmów Starego Kontynentu. Film już wcześniej odniósł wielki międzynarodowy sukces. Jury 65. festiwalu filmowego w Berlinie pod przewodnictwem Darrena Aronofskiego przyznało Srebrnego Niedźwiedzia autorom zdjęć do filmu.

?Pod elektrycznymi chmurami? to przeplatające się wzajemnie historie o Rosji na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Gorzka opowieść, w której przeszłość, teraźniejszość i przyszłość nieustannie się przenikają, a każda z tych perspektyw jest równie silna i przeciwstawia się pozostałym.

Film Germana spotkał się ze znakomitym przyjęciem krytyki ? tuż po berlińskiej premierze recenzja Lee Marshall ze Screen International rozpoczynała się od mocnych sformułowań: Zwarta, opowiedziana z rozmachem, pełna melancholii i wściekłości parabola, która za pomocą siedmiu połączonych ze sobą historii zgłębia chorą duszę współczesnej Rosji. Nowy film Aleksieja Germana jr. to mistrzowski opis, zachwycająco nakręcony, dający do myślenia triumf nielinearnego kina. Równie dobrze o filmie pisały najbardziej znaczące dla przemysłu filmowego pisma: Variety (Sięga w głąb ludzkiej duszy) i The Hollywood Reporter (Cudownie skomponowany). Michael Pattison z portalu legendarnego krytyka filmowego Robera Eberta rogerebert.com uznał obraz "Pod elektrycznymi chmurami" za jeden z najbardziej zachwycających wizualnie filmów od lat.

Aleksiej German jr należy do najbardziej uznanych i najczęściej nagradzanych za granicą reżyserów rosyjskich młodego pokolenia. Urodził się w filmowej rodzinie ? ojciec Aleksieja Germana jr. to reżyser kina autorskiego, matka Swietłana Karmalita jest scenarzystką filmową.

W 2001 roku ukończył Wszechrosyjski Państwowy Instytut Kinematografii (WGIK). Szybko dał się poznać jako oryginalny artysta. Już jego pierwszy film "Ostatni pociąg" odbił się szerokim echem wśród krytyki. Film brał udział w MFF w Wenecji, gdzie otrzymał nagrodę za najlepszy debiut. Również jego drugi film "Garpastum", którego akcja toczy się w przedrewolucyjnej Rosji, prezentowano w Wenecji. W Rosji zdobył nagrodę Nika za najlepszą reżyserię. Ogromnym sukcesem artystycznym okazał się także kolejny film Germana jr. "Papierowy żołnierz". Utrzymany w podobnej stylistyce, jak poprzednie obrazy, stał się on portretem radzieckiej inteligencji lat 60. rozdartej między powinnością, a osobistym szczęściem. Nagroda za reżyserię i zdjęcia na MFF Wenecji rozpoczęła triumfalny pochód filmu po międzynarodowych festiwalach, stając się jedną z najważniejszych i najbardziej uznanych rosyjskich produkcji 2008 roku.

Najnowsze dzieło Germana jr., obraz "Pod elektrycznymi chmurami" powstał dzięki współpracy Rosji, Ukrainy i Polski. Był współprodukowany przez Apple Film Production w koprodukcji z Telewizją Polską i przy wsparciu Studia Filmowego TOR Krzysztofa Zanussiego. W jednej z głównych ról wystąpił polski aktor Piotr Gąsowski.

"Pod elektrycznymi chmurami" pojawi się w kinach 2 października 2015.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz